Nezaradené

Texas: Vráťte nám naše zlato

Štát Texas sa pridáva k ďalším krajinám, ktoré chcú uchovať svoje zlato v rámci ich národných hraníc. Pre Texas je to otázka 1 mld. USD, ktoré má tamojšia univerzita v zlate, a ktoré bolo v správe HSBC. Zlato sa má vrátiť do Texasu na základe schválenia zákona HB 483, ktorý zaväzuje štát zriadiť bezpečné skladisko zlata. Cieľom nie je len demonštrovať, že Texas vlastní zlato, ale mať nad ním aj priamu moc a zároveň vyjadrovať to, že Texas je bezpečným prístavom pre investície. Aspoň to tvrdia zákonodarci, ktorí stoja za týmto zákonom.texas

Aj keď mnohí pripisujú aktivitám o repatriácii zlata len politickú nálepku typu „aby sme vyhoveli krikľúňom“, osobne si nemyslím, že je to tak. Motivácia centrálnych bánk krajín nie je určite ovplyvnená z ich ponímania srandovnými petíciami, či mediálnymi výstupmi politicky nevplyvných jednotlivcov. To by museli centrálne banky reagovať potom na kadečo. Nemecko, Holandsko, Rakúsko a teraz i Texas demonštrujú týmto krokom skôr určitú nedôveru voči medzinárodnému finančnému systému. Zároveň obetujú časť ziskov, ktoré by im plynuli s používania zlata v medzinárodnom finančnom systéme; zlato totiž požičiavajú alebo poskytujú na leasing, ako priznalo pred pár rokmi Rakúsko.

Podobným spôsobom reaguje aj Rusko, ktoré v ostatnej dobe výrazne nakupuje prostredníctvom svojej centrálnej banky zlato. Podľa slov guvernérky je Elviry Nabiullina je to prejav klasickej diverzifikácie rizík, pričom odmieta, že týmto spôsobom centrálna banka pomáha ruským ťažobným spoločnostiam postihnutými sankciami, ktoré sú zamerané na ťažbu zlata. To by malo i sedieť, pretože Rusko nakupovalo zlato aj pred uvalením sankcií.

Posledná zaujímavosť zo sveta zlata je venovaná tomu, že svitá na lepšie časy aj pre ťažobný priemysel. Spoločnosť CSIRCO vyvinula totižto spôsob ťažby zlata bez použitia kyanidu. To by malo mnohým ťažobným spoločnostiam umožniť environmentálne spôsobilú ťažbu zlata a tým zníženie nákladov spojených s lokálnymi reguláciami, či environmentálnym odporom (aj keď predpokladám, že enviro sektor si už niečo nájde, prečo bude ťažbu bojkotovať).

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi platiť.

Matúš Pošvanc

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár