Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Švajčiarske referendum lesk drahým kovom neprinieslo

Najzaujímavejšie cenové pohyby nastali hneď zo začiatku týždňa, ešte keď Európa spala a USA sa na spánok chystalo. Cena zlata sa prepadla až k úrovni 1146 USD, pričom striebro padlo na chvíľu pod 14,5 USD. Inak už dlhšie avizovaný pomer ceny zlata a striebra na úrovni 1 ku 80. V priebehu pondelka sa však opätovne všetko dostalo do asi už polročného normálu. Zlato stúpalo nad 1200 USD a striebro posilnilo nad 16,4 USD. Striebro zažilo cenový pokles a rast, aký tu už dávno nebol. Nasledujúci deň bol priam kómický a na trhu sa nič nedialo. Streda a štvrtok priniesli malé cenové pohyby a ceny sa pohybovali pri zlate od 1200 do 1215 USD a pri striebre to bolo 16,3 – 16,5 USD. V piatok sa drahé kovy opätovne prepadli.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1193,1 USD, čo bolo o 24,6 USD viac ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na úrovni 16,28 USD, čo bolo o 0,7 USD viac ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol úrovni 73,29 čo znamená, že tento týždeň sa darilo relatívne viac striebru. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 166,01. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 70,15.

Cenové výkyvy zo začiatku týždňa môžeme pripísať dvom udalostiam. Prvou je švajčiarske referendum o zlate, ktoré bolo nakoniec neúspešné. 80 % Švajčiarov sa vyjadrilo proti tomu, aby bol frank naviazaný opätovne na zlato a aby bolo 20 % rezerv národnej banky držané v zlate. Cena prudko klesla. Avšak nemala sa na daných úrovniach šancu udržať, pretože sme zažívali veľmi veľký stres na trhu s fyzickým zlatom, kde GOFO vyskočila až k 0,6 % na mesačnej úrovni. Práve fyzický dopyt zastavil prepad cien a ceny sa vrátili späť na úroveň nad 1200 USD. Tu je možné vidieť, že nateraz je okolo tejto úrovne cenové dno. A aj keď sa špekulanti pokúsia stlačiť cenu pod 1200 USD, cena sa po nejakom čase opätovne vráti. V priebehu týždňa ešte zlato reagovalo na vyjadrenia centrálnych bankárov, avšak vôbec nie nejako zásadne. V piatok sme mali zverejnené čísla z amerického trhu práce. Tie trhli všetky očakávania, na čo drahé kovy reagovali výrazným poklesom.

Ako sme už spomínali, na fyzickom trhu to za ostatné dva týždne vrelo. Vyzerá to, že obchodníci z Ázie a Indie mali záujem využiť cenový pokles a zháňali každú voľnú tehlu. Stres by som pripisoval aj švajčiarskemu referendu. Na ponukovej strane sme videli veľmi napätú situáciu okolo ponuky žltého kovu. Tu inštitucionálni investori nevyužívali príležitosť, ktorú im trh ponúkal v podobe požičania zlata, jeho získania späť o niekoľko mesiacov za nižšiu cenu (diskont v podobe GOFO) a možnosti medzitým získané prostriedky investovať napr. do dlhopisov a zároveň ušetrenia poplatkov za skladovanie. To svedčí o nedôvere na trhu, že zlato po čase môže banka získať. GOFO sa do štvrtka ešte držala v negatívnom teritóriu, ale postupne stúpala a v piatok bola opätovne pozitívna, čo svedčí o postupnom uvoľňovaní stresu na fyzickom trhu, až jeho zmiznutí. Nateraz. Podľa môjho názoru je stále iný príbeh okolo striebra a pomer ceny sa stále môže vyšplhať na hranicu 1 ku 80. Striebro by zároveň pokojne znieslo i ceny pod 15 USD.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_49_14

gold_49_14

silver_49_14

Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár