Prehľad týždňa

Striebro šplhalo hore ako horolezec.

Zo začiatku týždňa sme zažili mierny pokles na zlate. To sa prepadalo v prvé dva dni týždňa až k úrovni 1227 USD. Potom sme v stredu zažili raketový nástup na úroveň 1260 USD. S miernymi problémami sa zlato dohrabalo až k úrovni 1270 USD. Odtiaľ sa však cena konsolidovala spätne na úroveň 1250 USD. Striebro bol úplne iný príbeh. Rovnako ako zlato zletelo najprv k úrovni 15,2 USD, avšak od nej sa odrazilo v stredu ako na trampolíne a fičalo počas štvrtka a piatka až nad 16 USD. Potom sa cena skonsolidovala okolo 15,8 USD.

Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1255 USD, čo bolo o 4,9 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 15,78 USD, čo bolo o 31 centov viac ako týždeň predtým. Pomer ceny zlata a striebra týmto klesol na úroveň 1 ku 79,53 čo znamená, že striebro minulý týždeň potiahlo viac ako zlato. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 181,32 a stúpol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 71,18 a rovnako stúpol.

Minulý týždeň bol v hľadáčiku investorov FED a jeho rozhodnutie o tom, či náhodou neprehodnotí svoju politiku zvyšovania úrokových mier. Predstavitelia FEDu toho moc nezmenili. Jedine to, že zvyšovanie prehodnotia v kontexte globálneho vývoja a neudeje sa postupne na štyrikrát, ale keď tak na dvakrát. S trhom to pohlo. Zlato mierne stúpalo a striebro priam skákalo ako horolezec na skale. Čo však hovorí dopyt a ponuka po týchto drahých kovoch zo strany tvorcov trhu?

Zlato stále reaguje v kontexte cenových pohybov. Nič sa nemení na situácií , že pri cenách pod 1250 USD, sa dopyt po zlate zvyšuje – svedčí o tom stav bakwardácie na trhu. A pri cenách, ktoré sa vzďaľujú od tejto hranice smerom vyššie, dopyt po žltom kove klesá a odstraňuje sa postupne bakwardácia. Zatiaľ očakávať ceny nad 1300 USD nie je predmetom diskusie. Zároveň sa zdá, že sa nervozita mierne z trhov vytráca. Moc by som však nejasal lebo sa môže kedykoľvek vrátiť. Zlato stále svoj býčí trh nenašlo.

Striebro rástlo príliš. Je v slušnom contangu. Jeho cena je dnes z hľadiska dopytu a ponuky relatívne vysoká. Reagovalo pravdepodobne na predpoklad toho, že hlavné ekonomiky sveta budú naďalej stimulované centrálnymi bankami – ono v Číne a Európe sa to deje výrazným spôsobom. FED zatiaľ váha – asi nechce hneď stratiť tvár. Na striebre treba naďalej očakávať vysokú volatilitu – či už v kontexte dolárových cien, tak i v kontexte jeho pomeru k zlatu. Rovnako si stále nemyslím, že by sa začal pomer striebra k zlatu postupne znižovať. Určite by som na to nestavil. Stále si myslím, že pomer 1 ku 90 je pravdepodobnejší. Dostaví sa pri prvom náznaku ekonomických problémov hlavných ekonomík sveta.

Vývoj cien drahých kovov

silver_12_16 gold_12_16 1_ceny_12_16

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár