Striebro, Zlato

Striebro si výrazne polepšilo, ale nie na dlho.

Začiatok týždňa bol v princípe pokojný. Zlato mierne stúpalo k 1240 USD a striebro lapalo po dychu pri 15 USD. V stredu oba drahé kovy korigovali na úrovne z konca predošlého týždňa. No a potom prišli väčšie cenové pohyby. Zlato sa postupne dostalo až k 1276 USD. Striebro priam skákalo vyššie až k úrovni 15,7 USD.

Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1259,1 USD, čo bolo o 37,3 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 15,5 USD, čo bolo o 83 centov viac ako týždeň predtým. Pomer ceny zlata a striebra týmto klesol na úroveň 1 ku 81,23 čo znamená, že striebro minulý týždeň potiahlo viac ako zlato. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 171,96 a stúpol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 66,75 a rovnako stúpol.

Minulý týždeň vládla Slovensku úplne iná téma – voľby. A asi nebude moc ľudí zaujímať, čo sa deje na trhu so zlatom a striebrom. Voľby na Slovensku sily v pozadí týchto trhov nijako neovplyvňujú. Preto dnes len telegraficky.

Tak ako rastie cena zlata nad 1250 USD, tak sa stráca aj para, ktorá ho nad túto hranicu posúva. Dopyt po zlate stúpajúcou cenou vyprcháva. Zatiaľ nie výrazne, ale v princípe sa postupne vytráca. Špekulatívne pohyby môžu zlato dostať nad 1300 USD. Zlato má na to predpoklady. Avšak rovnako sa môže dostať späť k 1200 USD. Potom by sme veľmi pravdepodobne opäť videli silnejúci dopyt. Tí, ktorí sa spoliehali na to, že zlato už nič nezastaví, sa musia zatiaľ zmieriť s tým, že cenová hladina okolo 1300 USD je v súčasnosti dostačujúca – z hľadiska dopytu a ponuky.

Na striebre pri cene nad 15 USD silno prevláda ponuka nad dopytom. Pri cene nad 15 USD je striebra relatívne dosť. Preto stále platí, že vsádzam na zvyšovanie sa pomeru zlata a striebra k 1 ku 90. Pokiaľ by sa situácia zmenila, napíšeme o tom. Striebro však zjavne tlačia hore špekulanti. Tento týždeň to môže na drahých kovoch rovnako vyzerať dosť volatilne. Vo štvrtok máme stretnutie ECB a ďalší týždeň je FED a BOJ. Trhy dianie určite sledujú. A aj špekulanti na drahých kovoch.

Vývoj cien drahých kovov

silver_10_16 gold_10_16 1_ceny_10_16

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár