Nezaradené

Striebro predbieha zlato

Minulý týždeň sa darilo hlavne striebru. Zlatu sa naopak moc nedarilo. Zlato síce ešte začiatkom týždňa dosiahlo nad 1250 USD a v utorok sa v okolí tejto hranice ešte držalo. Avšak stredu kleslo až k 1230 USD a dokonca vo štvrtok atakovalo 1225 USD. Striebro naopak stúpalo. Začalo na 15,4 USD a dostalo sa v priebehu týždňa až nad 16 USD, kde sa napokon udržalo.

Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1234,1 USD, čo bolo o 4,3 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,22 USD, čo bolo o 86 centov viac ako týždeň predtým. Pomer ceny zlata a striebra týmto klesol na úroveň 1 ku 76, čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo, ako už dávno nie. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 198,15 a mierne stúpal. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 77,92 a mierne stúpal.

Asi najzaujímavejšie dianie minulý a predminulý týždeň bolo na striebre. To pri vzrastajúcej cene zažívalo opakovane vyšší dopyt od investorov. Striebro sa pravidelne dostávalo do backwardácie. Situácia pretrvávala celé dva týždne. Otázka znie, prečo sa to deje? Konšpiračné weby určite hovoria o tom, že sa konečne odhaľuje manipulácia na trhu s drahými kovmi. Kauza okolo nemeckej Deutche Bank, ktorá sa chce dohodnúť s vyšetrovateľmi na poskytnutí údajov o aktivitách pri fixácii cien, má tomu nasvedčovať. Písali sme o tom už viackrát. Manipulácia cien pri fixe, či už na zlate alebo striebre, nespôsobila pád zlata z 1900 USD na 1100 USD a striebra z 35 USD na 13 USD. Nemala ako. Bol to znížený dopyt. S tým by sa mali všetci tí, ktorí si tieto kovy kupovali na vyšších cenových hladinách, zmieriť. Manipulácia síce mohla byť na intradennom obchodovaní a banky mohli klamať svojich klientov. To by ma neprekvapilo. Ale za vyššie uvedeným poklesom cien táto manipulácia nebola.

Za ostatné dva týždne sme videli teda zvýšený dopyt po šedom kove, nie odhalenie nejakej manipulácie s cenou. Prečo sa teda dopyt zvyšoval? Mám za to, že je to z dvoch dôvodov, ktoré spolu súvisia. Prvým je ten, že investori očakávajú ďalšie intervencie zo strany centrálnych bánk. Tie majú zas zachrániť mierne sa zhoršujúcu situáciu na trhoch, kde vidíme čoraz viac správ o bankrotoch v energetickom sektore, či pokles rastu Číny. Zabralo to po roku 2008, môže to zabrať aj dnes. Striebro je primárne priemyselný kov. Investori si pravdepodobne myslia, že ten s potenciálnym zlepšením ekonomickej aktivity dopovanej prostredníctvom centrálnych bánk, môže zažiť vyšší priemyselný dopyt. Zlato naopak klesá a ani sa na ňom neprejavuje žiadna backwardácia (rastúci dopyt po žltom kove). Vyššia cena zlata nám indikovala obavy investorov. Tie sa neprejavujú a zlato preto klesá. Druhým dôvodom, ktorý súvisí s prvým, bol historicky vysoký pomer ceny zlata a striebra. Dosiahol len nedávno úroveň 1 ku 83. Dnes je na 1 ku 75. Vyzerá to teda, že presne rovnakí investori, vyhodnotili, že pomer bol príliš vysoko, čo pre nich signalizovalo nákup striebra.

No a ako sme teda na tom s cenami drahých kovov na najbližšie obdobie? Ak sa nič významné nestane, je pravdepodobné, že cena zlata pôjde skôr nižšie, ako vyššie. Dopyt po zlate nám totižto výrazne vypŕchol.  Rastom ceny striebra sa dopyt po šedom kove, rovnako ako na zlate, znižuje. Čo sa týka pomeru cien zlata a striebra, ten bude určite naďalej volatilný. V prípade pozitívnych ekonomických ukazovateľov by sa mohol naďalej znižovať a naopak. Túto situáciu na drahých kovoch zažívame už viac ako 2 roky. Myslím, že mnohí sú na ňu už zvyknutí.

Vývoj cien drahých kovov

1_ceny_16_16 gold_16_16 silver_16_16

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár