Prehľad týždňa

Striebro ostalo pozitívne naladené. Na ako dlho?

Opätovne sa darilo striebru. Výrazne lepšie ako zlatu. Aj keď zo začiatku týždňa to vyzeralo, že obe ceny sa budú správať ako dvojičky. Po mierne nudnom pondelku sa zlato i striebro vybrali smerom nahor. Zlato k 1250 USD, striebro tesne pod 17 USD. V stredu sa oba kovy pohybovali okolo týchto hraníc bez výraznejších cenových výkyvov. Štvrtok sa rovnako oba kovy pohli smerom nahor. Zlato si to namierilo až k 1270 USD a striebro sa prehuplo cez 17,5 USD. Pomer cien sa dokonca dostal k 1 ku 72, čo sme tu už nemali veľmi dávno. Zlato sa následne však výrazne prepadlo. Počas štvrtka a piatka až niekde k 1233 USD a striebro tesne pod 17 USD.

Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1232,2 USD, čo bolo o 1,9 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,95 USD, čo bolo o 73 centov viac ako týždeň predtým. Pomer ceny zlata a striebra týmto klesol na úroveň 1 ku 72,7 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň opäť darilo. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 202,29 a mierne stúpal. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 80,86 a rovnako mierne stúpal.

Striebro zažíva týždne, ktoré nezažívalo už dávno. Ak si teda odmyslíme obdobie, keď jeho cena padala rovnako, ako dnes stúpa. Ako sa však vyvíjajú sily ponuky a dopytu u tvorcov trhu na drahých kovoch? Je zlato na svojom dolárovom dne? Nie je striebro až príliš optimistické? A ako sa bude situácia vyvíjať naďalej. Všetko zaujímavé otázky pre tých, ktorí dlhodobo sledujú situáciu okolo drahých kovov. A možno aj pre tých, ktorí si v dnešných dňoch hovoria, či by neskúsili šťastie s drahými kovmi.

Situácia na zlate sa veľmi nezmenila. Dopyt po žltom kove je vyrovnaný s ponukou žltého kovu. Backwardáciu (výrazné pnutie na trhu a zvýšený dopyt po fyzickom kove) nevidíme. Významné cenové pohyby preto očakávať netreba. Aby zlato stúplo nad 1300 USD, muselo by sa stať niečo naozaj významné. Ako sme videli minulý týždeň, špekulanti vedia potlačiť cenu nad 1250 USD, avšak tam ich výkon končí. Vzhľadom na vyrovnané sily dopytu a ponuky a skúsenosti s minulého roku, by som to skôr videl na pokles cien žltého kovu, resp. motanie sa okolo súčasných cenových hladín. S disclaimerom; vždy za predpokladu, že investorov niečo výrazne nevystraší. Zlato je na neistotu citlivé.

Situácia na striebre bola minulý týždeň iná. Pri raste cien sa dokonca objavovali náznaky rastu dopytu. Šedý kov koketoval s backwardáciou, t.j. s pnutím na trhu a zvýšeným dopytom po fyzickom kove. Ceny na spotovom trhu sa vyrovnávali s cenami na futures. Ako sme avizovali minulý týždeň, situácia na striebre bude skôr volatilná. Neprekvapil by ani ďalší rast ceny, resp. pomeru ku zlatu na úroveň 1 ku 70 a ani pokles ceny a pokles daného pomeru. Priestor na špekulatívne pohyby na tomto kove dnes existuje. Súvisí to pravdepodobne s tým, že investori očakávajú nejaké stimuly pre svetovú ekonomiku, čo by striebru ako priemyselnému kovu určite pomohlo. Moc by som tu však optimistický nebol.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom

Vývoj cien drahých kovov

1_ceny_17_16 gold_17_16 silver_17_16

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár