Prehľad týždňa

Striebro je v područí špekulantov. Zlato na pokles trhov zatiaľ nereaguje

Pondelkové obchodovanie bolo ovplyvnené voľným dňom v USA. Aj z toho, že sa ceny skoro nehýbali je vidno, kde a ako sa cena primárne určuje. V utorok najprv zlato korigovalo k 1082 USD, aby následne rástlo k hranici 1100 USD, ktorú aj prekročilo. Okolo nej sa do konca týždňa doslovne len motalo. Cena striebra čiastočne kopírovala cenu zlata. Od utorka sa striebro opätovne tlačilo k hranici 14 USD za uncu. Štvrtok následne kleslo k 13,9 USD, aby opätovne piatok siahlo na úroveň 14,3 USD, pričom hneď nato padalo strmhlav dole.

Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1098 USD. Cena striebra bola na úrovni 14 USD. Pomer ceny zlata a striebra mierne poklesol na úroveň 1 ku 78,4 čo znamená, že zlato nakoniec v týždňovom vyjadrení oproti striebru mierne posilnilo. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 106,84 a mierne stúpol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 40,92 a klesal.

Bohužiaľ je nutné zopakovať dve tvrdenia z minulého týždňa. To prvé je, že sa na trhu s drahými kovmi toho moc nedeje. A to aj napriek padajúcim akciovým indexom. Zlato je stále mierne podhodnotené. A rovnako platí, že omnoho menej, ako tvrdia blogeri. Jeho cena zatiaľ nemá prečo vystreliť nad 1200 USD. Niečo takáto by musel spôsobiť len drasticky vyšší dopyt po žltom kove. Ten sa však zatiaľ nejako nezvyšuje, aj keď sa nervozita medzi investormi šíri. Stále sa objavuje bakwardácia. Omnoho nižšia ako pri cenách pod 1100 USD. Čiže rast ceny nám znížil i dopyt po fyzickom kove. Fundamenty – na úrovni inštitucionálnych investorov – sa zatiaľ nemenia. Technická analýza je za hľadiska dlhodobého investora irelevantná a preskočenia „dôležitej“ hranice 1100 USD môže nadchýnať len špekulantov a traderov.

Druhé tvrdenie je podobné – striebru veriť netreba. Striebro si zažilo podobný vývoj, ako predminulý týždeň. Je plne v područí špekulatívnych obchodníkov, ktorí sa s ním hrajú. Vyzerá to však, že bojujú s veľmi silnou gravitáciou šedého kovu. Ako je vidno, každý pokus potlačiť cenu vyššie nad 14 USD zlyháva. Inak, akonáhle striebro prekročí 14 USD, okamžite sa stráca akýkoľvek nedostatok fyzického kovu na trhu – stráca sa akýkoľvek náznak bakwardácie. Trh ukazuje, že cena nad 14 USD je cenou, kedy je striebra dosť. Utrpenie striebra v pomere k zlatu sa ešte len blíži.

Vývoj cien drahých kovov

ceny_4_16 gold_4_16 silver_4_16

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár