Nezaradené

Špekulanti sa s drahými kovmi hrajú

Cena zlata zažila minulý týždeň svoj vrchol v okolí 1358 USD, následne prišla korekcia pod 1340 a opätovný nárast ceny nad 1350. Avšak nakoniec sa cena na týchto úrovniach aj tak neudržala. Striebro sa správalo veľmi podobne. Svoj vrchol zažilo niekde v okolí 20,40 USD a potom postupne konsolidovalo k 19,8 USD s pokusom opätovne prekonať 20,2 USD a nakoniec sa nad 20 USD neudržalo.

Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1335,7 USD, čo bolo o 22 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 19,64 USD, čo bolo skoro rovnako ako pred týždňom. Pomer cien zlata a striebra týmto mierne klesol na úroveň 1 ku 68,01 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo relatívne viac ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 278,61. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 111,73.

Posledný komentár o drahých kovoch som písal pred dvoma týždňami. Cena zlata dokázala vystúpiť nad 1360 USD a cena striebra sa dokonca približovala k 21 USD. Počas daných týždňov sme zažili aj výrazné pády cien. Zlato i striebro sa prudko prepadli napr. 5. augusta, ale aj koncom minulého týždňa. Čo sa teda na trhu s drahými kovmi po dvoch týždňoch udialo a ako sa vyvíja trh? Sú za cenovými pohybmi špekulanti, či zmena dopytu a ponuky na trhu? Alebo je to nebodaj manipulácia s cenami na trhu s drahými kovmi?

Tak ako už píšeme dlhšie, na trhu so zlatom i striebrom prevládala ponuka drahých kovov nad dopytom. Svedčila o tom situácia, ktorá sa nazýva contango, spotový trh bol výrazne pod cenami na futures trhu. Keďže trh s drahými kovmi je špecifický v tom, že ich zásoby sú relatívne vysoké – zlato vo výške 60 ročnej produkcie, striebro približne vo výške 20 ročnej produkcie – contango informuje o prebytku ponuky. Veľké banky vtedy naskladňujú kov a vytvárajú k nemu futures kontrakty. Vytvárajú „raj“ pre špekulantov. Tí sa môžu hrať s cenovými pohybmi oboch kovov. To sa v ostatnom čase aj dialo. Nič prekvapivé. Žiadna manipulácia s cenami drahých kovov. Raj pre špekulantov. Čo však treba priznať, cena zlata nepadla pod 1300 USD, kde bolo moje očakávanie. Tieto pohyby určite mnohých vzrušujú. Sú podmienené rôznymi správami – v ostatnom čase to boli stres testy bánk alebo čísla z trhu práce v USA a pod.. Sú to správy, ktoré zaujímajú špekulantov – obchodníkov.

Investorov by však mal zaujímať celkový vývoj na trhu s drahými kovmi. A ten sa dá popisovať práve prostredníctvom toho, čo robia veľké banky. Ako sa teda vyvíjal trh v tomto kontexte? Zlato sa postupne konsolidovalo. Rástol po ňom dopyt aj na spotovom trhu, aj keď stále nemôžeme tvrdiť, že by bol na trhu nejaký stres. Skôr môžeme povedať, že sa trh vyrovnáva a cena zodpovedá dopytu a ponuke. Ono cena vždy zodpovedá ponuke a dopytu, avšak niekedy na trhu existujú príležitosti, ktoré využívajú práve market makeri. Tak, ako v ostatnom čase. Trh ponúkal nákup na spotovom trhu lacnejšie ako na futures trhu. To je pre nich signál k nákupu drahých kovov. Ak vtedy existuje ponuka fyzického kovu na trhu bude prevládať stav contanga (to sa aj dialo). Ak by na trhu nebol dostatok kovu, prejaví sa bakwardácia a je to signál, že dopyt prevyšuje ponuku. V súčasnosti sa situácia postupne vyrovnala, ale stále je možné, že sa pozrieme na chvíľu aj pod 1300 USD. Človek nikdy nevie, čo urobia nejaké kľúčové centrálne banky a ako na to zareagujú špekulanti. Striebro je trošku iný príbeh. Na striebre sa trh výrazne nekonsoliduje. Stále tu prevláda ponuka nad dopytom. Ak sa da pri zlate povedať, že sa možno na chvíľu pozrieme pod 1300 USD, tak pri striebre je cenový pohyb smerom nadol (zatiaľ to tak vyzerá) pravdepodobnejší.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom

1_ceny_33_16 silver_33_16 gold_33_16

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár