Striebro, Zlato

Severná Kórea predáva zlato

Trh so zlatom COMEX zažil tento týždeň opätovne zastavenie predaja na 10 sekúnd, keď bolo na trh umiestnených 3000 kontraktov (9,3 tony zlata) počas jednej sekundy. To u mnohých stále vyvoláva otázky o potenciálnej manipulácií s cenou zlata. Tento rok sa táto nezvyčajná udalosť stala už po šiesty krát. Na manipuláciu si svieti i nemecký finančný regulátor BaFin. Úrad vyšetruje potenciálnu manipuláciu s cenami zlata. Minulý týždeň vyšlo zároveň najavo, že kontrolóri už viac ako mesiac vŕtajú do zamestnancov Deutche Bank, ktorá je členom prestížneho klubu piatich bánk, ktoré určujú výšku Londýnskeho fixu. Kontrolóri údajne mesiac vypočúvajú zamestnancov banky a kontrolujú rôzne druhy dokumentov.

Ako vieme India výrazne bojuje proti dovozu zlata do krajiny. Ako sa však vyjadril ekonomický poradca premiéra, India by dokázala zvládnuť dovoz zlata v hodnote približne 30 mld. USD, čo je približne 745 ton zlata pri súčasných cenách. Tento rok sa vzhľadom na nižšie ceny, vyššie dovozné clá a prísne pravidlá dovozu, prepadol import zlata o 80 % v dolárovom vyjadrení. Znížený dovoz spôsobuje, že výška marže na zlato oproti spotovej cene sa vyšplhala v krajine na 180 USD za uncu, zo 120 USD z minulého mesiaca. To je spôsobené tým, že v Indii vrcholí svadobná sezóna a Indovia si ju nevedia dobre predstaviť bez žltého kovu. Indovia nakujú tradične zlato od augusta do októbra, kedy je sezóna festivalov a v novembri a decembri, keď je svadobná sezóna.

Zvýšený dovoz zlata však zaznamenalo Turecko. To doviezlo do krajiny viac ako 270 ton zlata za prvých 11 mesiacov roku, čo určite súvisí s uvoľnením sankcií voči Iránu. Tomu Turecko dodávalo zlato za výmenu za zemný plyn. Irán môže podľa dohody doviesť zlato vo výške 1,5 mld. USD.

severna_korea

A zlato vraj začala predávať i Severná Kórea. Vraj. Nie je to oficiálna informácia potvrdená režimom. Tvrdia to agenti juhokórejskej tajnej služby. Zlato má Severná Kórea predávať Číne. Ak sa tak deje svedčí to o ekonomických problémoch režimu. Nevieme koľko zlata má Severná Kórea, avšak predpokladá sa že okolo 2000 ton. Súvisí to s nákupmi z minulosti a s ťažobným priemyslom v krajine, o ktorom sa odhaduje, že dokáže vygenerovať približne 8 – 10 ton zlata ročne. Severná Kórea predávala zlato naposledy v rokoch 1983-1993 cez Londýn a v roku 2006 údajne predala zlato do Thajska. Avšak o ostatnom sa môžeme len dohadovať, pretože oficiálne a uveriteľné informácie o krajine v princípe neexistujú.

Matúš Pošvanc

Tagged , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár