Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Riziká poklesli a drahé kovy klesali tiež

Ešte v nedeľu ráno na ázijských trhoch zlato i striebro výrazne rástlo. Zlato sa v pondelok dostalo nad 1220 USD a striebro atakovalo 17,3 USD. Tieto hranice drahé kovy neudržali, avšak zlato sa až do stredy držalo nad 1200 USD. Striebru sa však nad 17 USD nepodarilo udržať ani v pondelok a obchodovalo sa okolo 16,8 a nakoniec v stredu kleslo k 16,5 USD. V stredu sme zároveň videli postupný pokles oboch drahých kovov. Štvrtkové obchodovanie posunulo zlato už pod 1200 USD a striebro nakoniec až pod 16,2 USD. Piatkové obchodovanie bolo nakoniec celkom pozitívne.

Cena zlata uzavrela na úrovni 1207,3 USD, čo bolo o 5,3 USD viac ako minulý piatok. Cena striebra uzavrela na úrovni 16,48 USD, čo bolo o 0,27 USD menej ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol na úrovni 73,26 čo znamená, že tento týždeň sa omnoho viac darilo zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 171,18 XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 69,27.

Ešte v nedeľu v noci, resp. skoro ráno na ázijských trhoch drahé kovy zakomponovali negatívne piatkové údaje z amerického trhu práce, kedy sa ekonomike USA podarilo vytvoriť len 126 tis. Pracovných miest, oproti očakávaniam nad 200 tis.. Minulý piatok bola burza zavretá a tak sa to na cene prejavilo až v pondelok. Postupom času však eufória na trhu vyprchala. Prispeli k tomu aj ďalšie údaje z trhu práce v USA v podobe relatívne nízkeho čísla žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Rovnako zverejnený záznam z rokovania monetárnej komisie FEDu prispel k poklesu cien. No a nakoniec sa i Grécku zatiaľ podarilo naplniť svoje povinnosti splatenia časti dlhu MMF. Všetky obavy preto zmizli a na rad nastúpili špekulanti, ktorým sa opätovne podarilo dostať cenu zlata pod 1200 USD a striebro stlačili k 16,2 USD. Avšak v piatok sa nakoniec drahé kovy dostali do svojich prirodzenejších hraníc. Zatiaľ sa stále vracajú nakoniec k hranici 1200 – 1300 USD pri zlate a okolo 16 USD pri striebre. Dá sa teda povedať, že na trhu s drahými kovmi vládne stále rovnaká atmosféra. Zmeny trendu, akýmkoľvek smerom – dole, či hore – zatiaľ teda nie sú na programe dňa. Výrazný pokles by sa udiať zároveň asi nemal, keď zoberieme do úvahy naozaj kritickú a zatiaľ stále problematickú situáciu okolo Grécka. A tá ostane na programe dňa minimálne do konca tohto mesiaca. Na ostatných hriešnikov Eurozóny v podobe Španielska, Talianska a Portugalska, sa zatiaľ zabudlo, o čom svedčia ich nízke úrokové miery na vládnych dlhopisoch. Priestor pre drahé kovy je teda skôr v ich cenovom raste, avšak na výrazný rast by som zatiaľ nevsádzal.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_15_15 gold_15_15 silver_15_15

Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár