Prehľad týždňa

Rezervy padnúť má stále zlato i striebro.

Tento týždeň len stručný komentár. Moc nestíham a ešte si aj chrípka vyberá svoju daň. Takže, aby sme nezabudli, kde sa trh nachádza pred rozhodnutím FEDu.

Dianie na trhu

Predminulý týždeň sme písali, že oba drahé kovy majú kam padnúť. Minulý týždeň zlato klesalo. Striebro rástlo. Niežeby sa na striebre nejako zmenili fundamenty. Skôr si myslím, že rovnako podlieha eufórií okolo Trumpa, ktorý má zabezpečiť rast ekonomiky. A keďže je striebro aj priemyselný kov, špekulanti uvažujú asi týmto spôsobom.

Čo sa však na trhu dialo z hľadiska dopytu a ponuky kovov u veľkých hráčov na trhu? Zlato pri miernom poklese ceny nezaznamenávalo zmenu trendu. Buď sa znížil dopyt po fyzickom kove, alebo nižšie ceny niektorých sklamali a tak predávali zlato a investovali niekam inam – možno do akcií. Skôr sa prikláňam k druhej možnosti. Striebro pri náraste cien rovnako nezaznamenávalo výraznú zmenu fundamentov. Môžeme však povedať, že dopyt po ňom sa relatívne zvýšil. Aj keď optimista by som nebol. Striebro je rovnako ako zlato prekúpené.

Výhľad

Po minulom týždni sa toho veľa nezmenilo. Uvidíme, či je na zlate už zakomponované potenciálne zvýšenie úrokových mier FEDom. Myslím, že FED nakoniec k tomuto kroku pristúpi. Sám som zvedavý, ako rozhodnutie vyhodnotia špekulanti. Z dnešnej perspektívy má zlato kam padnúť aj nebyť rozhodnutia FEDu. O striebre sa to platí dvojnásobne a z hľadiska dneška sa dá uvažovať stále o cenách pod 16 USD.

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →