Rakúsko požičiavalo svoje zlaté rezervy.

Brazília dokúpila 17,2 ton zlata do svojich rezerv a dnes drží 52,2 ton žltého kovu. Podobne sa minulý mesiac správalo i Rusko a Kazachstan. Predávala však Bundesbanka (BUBA). Tá sa zbavila zo svojich rezerv 4,2 ton zlata. Hovorkyňa banky sa odmietla k predaju vyjadriť, avšak povedala, že BUBA si necháva právo predávať minimálne 7 ton zlata ročne štátnej mincovni.

Rakúske zlaté rezervy ostali nezmenené od roku 2007 a sú na úrovni 280 ton. Podľa správy z rakúskeho parlamentu, drží Rakúsko 80% svojho zlata vo Veľkej Británii, 3 % vo Švajčiarsku a 17 % doma. Čo však bolo najzaujímavejšie na správe? Podľa vice guvernéra Duchatczeka rakúska národná banka zarobila približne 300 miliónov euro prostredníctvom požičiavania svojho zlata za ostatných 10 rokov. Takže, ak tieto operácie robila rakúska centrálna banka, tak je vysoko pravdepodobné, že ich realizovali / realizujú i ostatné centrálne banky. A to je presne jedno zo správaní, ktoré stojí podľa mnohých investorov za manipuláciou s cenou žltého kovu.

Ako sme Vás informovali minulý týždeň miliardári Soros and Paulson zvýšili svoje podiely v zlate prostredníctvom investícií do SPDR Gold Trust fondu. Obaja dnes naakumulovali najviac zlata, koľko kedy mali. To, čo je zaujímavé, je fakt, že napr. Paulson má dnes viac ako 66 ton zlata. To je objem, ktorý nedrží ani Brazília, Bulharsko, či Bolívia. Je zjavné, že obaja používajú zlato ako vhodný prostriedok pre rozloženie rizika a vzhľadom na bizarné politiky politikov vo všetkých destináciách sveta.


Filipínsky trh so zlatom je úplne rozvrátený, aspoň to tvrdí tamojšia národná banka. Podľa nej až 95 % trhu dnes údajne ovládajú pašeráci. Filipínsky trh bol kontrolovaný dlhodobo centrálnou bankou, ktorá jediná mohla vykupovať zlato od producentov. Dnes je to skoro nemožné. Skoro všetka produkcia ide cez ruky pašerákov a oficiálne úrady s tým nevedia nič spraviť. Je to pravdepodobne jeden z dôsledkov toho, že vláda uvalila na predaj všetkého zlata 7% daň.

V Ázii nerastie dopyt len po zlate, ale i po striebre. Vzhľadom na tento fakt sa rozhodla Čínska burza zlata a striebra uviesť na trh službu obchodovania striebra v podobe cenných papierov (kontraktov). Služba sa má spustiť v prvom polroku budúceho roku v Hong Kong. Kontrakty budú denominované na 10 kg a minimálny objem, ktorý si bude môcť investor fyzicky vybrať voči papierovým kontraktom, bude 30 kg. Očakáva sa, že denné obchodovanie dosiahne za prvý polrok výšku 2 – 3 miliónov uncí, pri cene 40 USD za uncu striebra.

Indická vláda sa pokúsi vydávať dlhopisy kryté zlatom. Je to už ďalší pokus vlády, prostredníctvom ktorého chce odradiť obyvateľstvo od nákupu fyzických kovov. Samozrejme vláda tvrdí, že je to v záujme spotrebiteľa, ktorý je vystavený špekuláciám zo strany predajcov fyzického kovu. Avšak omnoho pravdepodobnejšie je, že sa takto snaží riešiť negatívne sa vyvíjajúcu sa obchodnú bilanciu. Verejnosť si však stále myslí svoje a fyzické zlato kupuje, ako ochranu voči inflácii.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Matúš Pošvanc

Pridaj komentár