Striebro, Zlato

Prudké výkyvy v zlate a striebre nás ešte len čakajú

Viacerých straší volatilita na trhu so zlatom a striebrom. Napríklad zlato v priebehu viacerých týždňov  vo februári 2012 najprv rástlo a dosahovalo maximum cca 1340,-€/uncu. Tým takmer dosiahlo psychologickú hodnotu, ktorú malo minulý rok na úrovni 1350,-€/uncu. Následne však pokleslo (29.2. 2012) až na úroveň 1270,-€/uncu. V percentuálnom vyjadrení to bol pokles o 4,8%. Striebro kleslo dokonca až o 6,2%. V oboch prípadoch bol zaznamenaný pokles v priebehu pár hodín. Aj keď sme o príčinách tohto poklesu už písali a primárnou príčinou bolo podľa viacerých investorov manipulovanie s cenou na trhu s papierovým zlatom a striebrom (ETF), blog zerohedge.com priniesol zaujímavé porovnanie volatility zlata i striebra v ostatných 40 rokoch.

Asi najvýpovednejšie bude, ak si ukážeme grafy, ktoré pripravil Jeff Clark zo spoločnosti Casy Research.

Volatilita na trhu so zlatom

1976 – 1980

a

2003 – 2012

Z daných grafov je možné vidieť, že najvyššia volatilita na cenách sa prejavovala zatiaľ v rokoch 1979 – 1980, kedy zavládla na trhu zlatá horúčka. O príčinách vysokého rastu a následnom poklese v osemdesiatych rokoch minulého storočia sme už písali. Jeff Clark píše, že najväčší rast zaznamenalo zlato 3. januára 1980, kedy vzrástlo až o 13,3% a najväčší pokles 22. januára 1980, kedy pokleslo o 13,3 %.

Podobne to bolo i na trhu so striebrom. Striebro dokázalo v priebehu jedného dňa narásť o neuveriteľných 38,5 % 18. Septembra 1979 a poklesnúť 27. Marca 1980, až o 18,5%.

Detailné grafy je možné vidieť v blogu

Skúsme to aplikovať na súčasnosť a prostredníctvom toho si odpovedať na obligatórnu otázku, či je v zlate/striebre bublina, resp. či už dnes kvôli takýmto výkyvom môžeme hovoriť o zlatej/striebornej mánií, či horúčke. Písali sme o tom aj tutu.

Pokiaľ by sme teda históriu mali aplikovať na súčasnosť, tak volatilita zlata by sa musela pohybovať na úrovni 1926 USD až 1475 USD, pri súčasnej (stredovej) cene blízkej 1700 USD. Rovnako to bude platiť i pri vyšších cenách. Napr. pri cene 3000 USD za uncu by sme mali vidieť volatilitu od 3339 USD do 2604 USD. Podobne by to malo byť i so striebrom.

Záver, ktorý plynie z takto obnaženej histórie, je pre nás nasledovný:

1. Ak sa bude história opakovať, veľká miera volatility na trhu so zlatom a striebrom nás ešte len čaká. A bude niečím úplne normálnym.

2. Keď príde mánia nákupu zlata a striebra, fluktuácie na trhu budú časté a budú na dennom poriadku. Písal napr. o tom aj Jim Sinclaire.

3. Vzhľadom na to, že súčasná volatilita nedosahuje vôbec hranice, aké bolo vidieť počas mánie v roku 1980, stále nie sme vo fáze, kedy môžeme povedať, že v zlate alebo striebre je bublina.

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →