Striebro, Zlato

Predá Venezuela svoje zlato ?

Venezuela nám pomaly krachuje, jej ekonomika je v troskách, rating má na CCC+ a to, že splatí svoje dlhy začína byť zaujímavou otázkou. Asi by už dávno skončila na kolenách, keby nemala nejaké to zlato. To podľa Francisca Rodrigueza, ekonóma Bank of America naozaj existuje – tvrdí, že ho videl na vlastné oči. A práve oň majú investori záujem v prípade krachu venezuelských bondov. Tak môžeme byť zvedavý, či im Venezuela nejaké zlato dá. Ono keď sa krachuje, väčšinou sa diktátorské režimy zlata nezbavujú. Venezuela má svojich zásob v Caracase a časť zásob (cca 50 ton) vo výške cca 2 mld. USD je umiestnených v Bank of England.

blogosfére sa objavili tento týždeň názory na to, že otvorením medzinárodnej burzy so zlatom vo voľnej obchodnej zóne v Šanghaji v Číne sa tá stane budúcim centrom pre obchodovanie so zlatom. Svedčí o tom zvýšený dopyt po zlate a aj snahy Číny o toto prvenstvo. Nie tak rýchlo. Máme tu hneď pár problematických bodov. Prvým je etablované trhy v New Yorku a Londýne, ktoré pokiaľ nezvýšia náklady na dodanie kovu cez pol zemegule a nebudú robiť problémy s dodávkou fyzických kovov (zatiaľ tomu nič nenasvedčuje), nemá nikto motiváciu meniť status quo. Druhým problémom môže byť aj samotná konvertibilita Juanu. Inými slovami, podobné vyhlásenia blogosféry treba brať zatiaľ s rezervou. Treba však poznamenať, že potenciál Čína má. Minimálne pre samotný ázijský trh.

Dopyt po striebre prostredníctvom kovom krytých ETF je neporovnateľne vyšší ako ten po zlate. Investori striebru zatiaľ veria, pričom očakávajú zvýšený dopyt po tomto kove vzhľadom na lepšie ekonomické vyhliadky ekonomiky. Tu je však ako sa hovorí pes zakopaný. V prípade, že ekonomika zažije nejaký prepad alebo nenabehne na predkrízové prírastky HDP striebro až tak lukratívne nebude. Zároveň na rozdiel od zlata sa neustále zvyšuje množstvo striebra na sklade. To je aj jeden z dôvodov, prečo treba byť pri tomto kove z krátkodobého hľadiska veľmi opatrný. Vzhľadom na vysoké zásoby, môže nastať podobná situácia, ako sme videli minulý rok na zlate, ktoré stratilo 60 %. Striebro na úrovni 13 USD nie je preto vôbec nereálny scenár.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Matúš Pošvanc

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár