Nezaradené

Prečo vlastníme drahé kovy

V dnešnej situácii by sme si mali pripomenúť, prečo vlastníme drahé kovy, resp. prečo by sme mali vlastniť drahé kovy. Skúsim sa zamyslieť nad najdôležitejšími dôvodmi.

zlato1Prvým dôvodom, s ktorým sa asi každý stretol je, že sú to skutočné peniaze. Áno. S tým súhlasím. Ale nemyslím si, že zlato a striebro vlastní väčšina ľudí kvôli tomu. Vlastní ich kvôli faktu, že si myslia, že na tom zarobia. Dnes nie sme naučený kalkulovať v zlate a striebre, ale v tzv. fiat menách (USD, Euro) a zlato a striebro vlastníme kvôli tomu, aby sme sa tešili z toho, že ich cena je vyššia. A áno pri páde ceny môže každého investora mrzieť, že z krátkodobého hľadiska prerobil. Osobne, moja časť investičného portfólia v zlate a striebre, prerobila dnes rovnako. Ale mrzieť ma to mrzí len z toho dôvodu, že si dnes nemôžem kúpiť zlato a striebro lacnejšie, resp. že dokupujem menej, pretože časť investícií som už zrealizoval. Nesledujme však primárne cenu. Sledujme hodnotu. To je dôležité i pre budúcnosť. Cena zlata môže byť teoreticky i 50 000 € / unca. Otázka je, čo si za uncu v budúcnosti kúpime. Dnes si za uncu zlata môžeme kúpiť približne 1500 chlebov. Ak však cena chleba v dôsledku inflácie (zvýšeného výskytu peňažnej masy v obehu vzrastie) o 100 %, budeme si môcť za uncu zlata v budúcej hodnote 50 000 € kúpiť len 25 000 chlebov. Koľko by sme teda zarobili? Len 16 násobne viac, bez ohľadu na to, že nominálna cena stúpla 33 násobne. Na zlate a striebre teda nechcite zarobiť tým, že sa budete tešiť, že má cenu 50 000 €, ale na tom, že za uncu zlata si budete môcť v budúcnosti kúpiť buď: a) viac ako ostatní, alebo b) to, čo bude v kríze výrazne podhodnotené. Raz bude treba zlato a striebro vymeniť, aby ste sa stali opäť bohatšími. Rozmýšľajte preto o tejto investícií v kontexte hodnoty. Tá napríklad voči niektorým iným komoditám dokonca stúpla, napr. voči striebru.

Druhým dôvodom prečo vlastniť zlato, môže byť obava z inflácie. To je dobrý dôvod. Prečo? Stačí sledovať, čo dnes robia centrálne banky. Aj keď svoje konanie dnes nenazývajú tlačením peňazí, kupujú za novo-vytvorené peniaze iné aktíva, ktoré dávajú na svoju súvahu. To robí ECB, FED, Bank of England, či japonská centrálna banka; nazývame to kvantitatívne uvoľňovanie. FED má napríklad na svojej súvahe už aktíva v podobe štátnych dlhopisov vo výške viac ako 3,3 bilióny USD. Jedným z dôvodov prečo sa dnes neprejavuje inflácia je to, že trhy veria, že FED tieto aktíva FED v budúcnosti predá. Ako náhle však investori pochopia, že sa tak nestane, dolár stratí dôveru. A vtedy prepukne inflácia. Prečo sa to stane? FED dnes nemôže začať predávať dlhopisy na trhu, pretože by to zvýšilo úroky pre USA. Dnes už tak zadlžené USA, by mali problém so splácaním dlhov. Dnes sú v tejto pasci všetky centrálne banky. Vlastníci zlata však musia počkať, kým si to trhy uvedomia, aby zažili zlatý vek.

Tretím dôvodom sú dlhy. Pozor! Nielen verejné, ale i súkromné. Zadlženosť tzv. západného sveta (verejný sektor a súkromný sektor) je enormná. Nemecko má kombinovanú zadlženosť vyššiu ako 240 % HDP, Čína 250 % HDP, Taliansko 350 % HDP, Japonsko 510 % HDP, Veľká Británia údajne 900 % HDP. Dajú sa tieto dlhy splatiť? To je otázka, kvôli ktorej vlastníme zlato a striebro. Nie nedajú. A nevyzerá, že by politické elity chceli túto situáciu riešiť. Naopak. Dnes volajú po pokračovaní v zadlženosti, napríklad znižovaním úrokových sadzieb.

Zlato a striebro svoj lesk nestráca. Nech sú dôvody poklesu cien akékoľvek, oba kovy majú zaujímavú budúcnosť.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Matúš Pošvanc
Tagged , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár