Nezaradené

Pozor na striebro

Niektorí investori považujú rast ceny striebra za absolútne nevyhnutný. Dokonca nezaujaté zdroje tvrdia, že dopyt po striebre by mal naďalej rásť, čo môže spôsobiť na trhu situáciu nedostatku tohto drahého kovu, ako hovorí Michael DiRienzo exkluzívne pre Upner. Dôvodov pre rast, ale i pokles ceny striebra, môže byť samozrejme viacero. Na čo však upozorňujú analytici a investori?

Ľudia kupujú 50 x viac striebra ako zlata, hovorí Eric Sprott z Sprott Asset Management. Čo to znamená? Podľa Sprotta je situácia na trhu dnes nasledovná. Či už je to napr. US Mint (americká mincovňa), alebo aj iní obchodníci zlata i striebra, predávajú v dolárovom vyjadrení rovnaký objem zlata i striebra. To značí, že ľudia na každý 1 dolár investovaný do zlata, investujú približne 1 dolár do striebra. To by nebolo až tak výnimočné, ak by cena zlata vs. striebra nebola dnes (22.6.2012) v pomere približne 1 ku 56. To značí, že ľudia kupujú 56 krát viac striebra ako zlata. Ak sa však pozrieme na ročnú produkciu striebra a zlata, zistíme nasledovné. Ročne sa vyťaží približne 2600 ton zlata, z čoho sa približne 500 ton nedostane ani na trh (ponechá si ich Rusko a Čína). To máme 2100 ton zlata ročne. Podľa Silver Institute je ročná produkcia striebra (ťažba i recyklácia) vo výške približne 23 700 ton. To je pomer reálne ročne disponibilného kovu približne 1 ku 11. Pokiaľ ostane dopyt po zlate i striebre zachovaný, musí sa podľa Sprotta cena striebra postupne zvyšovať tak, aby sa priblížila pomeru toho, čo sa aj vyťaží.

Kevin McElroy z Wyatt Research upozorňuje vo svojom článku „Unikátny úkaz na trhu so striebrom“ na ďalšie aktuálne dianie na trhu so striebrom. Hovorí, že dnešná cena striebra sa primárne určuje na COMEX-e (burze drahých kovov, kde sa obchodujú papierové kontrakty). Z tohto hľadiska je toto obchodovanie aj trochu záhadné. Nevieme totižto prečo a z akých dôvodov si investiční bankári striebro kupujú. Avšak existuje predsa len jeden ukazovateľ, ktorý indikuje správanie sa aktérov trhu a to je množstvo tzv. netto dlhých a krátkych pozícií na trhu (dlhé pozície sú investori, ktorí stavia na rast a krátke pozície sú tí investori, ktorí stavajú na pokles ceny). Na grafe nižšie ukazuje, že opätovne je na trhu „pretlak“ krátkych pozícií.

Zdroj: http://www.wealthwire.com/news/metals/3377?r=1

Ako by mala byť táto informácia pre Vás užitočná? Jednoducho. Je to určitý indikátor toho, kedy kupovať. Kedy sa totižto oplatí kupovať? Keď sú všetci nastavený na rast ceny alebo keď sú nastavení na pokles ceny? V kontexte toho, čo hovorí vyššie Sprott, je preto toto zaujímavá informácia. Ak existuje zo strednodobého hľadiska predpoklad rastu ceny striebra a zároveň dnes existuje nastavnie väčšiny trhu na jeho pokles, vytvára sa tu podľa McElroya dobrá príležitosť na kúpu. A o tom, že cena striebra je relatívne omnoho nižšia ako je dnes cena zlata Vás informujeme pravidelne v našich týždenných reportoch (26.2.2012 bol pomer zlata a striebra 1 ku 50 a dnes je 1 ku 56).

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom.

Preložil a spracoval Matúš Pošvanc

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

 

 

Tagged , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár