Zlato

Politika hýbe Európou – 17. týždeň

Holandskej vláde sa podarilo padnúť kvôli navrhovaným úsporám. Hneď po páde bol úsporný balíček schválený. Z Európy pomaly miznú politici, ktorí aspoň šetrenie navrhujú (so skutočným šetrením je to vždy náročnejšie). Francúzsko si onedlho zvolí svojho prezidenta. Aj keď je z nášho pohľadu jeden kandidát „lepší“ ako druhý, predsa je len pán Hollande väčší extrémista (napr. chce zdaniť bohatých 75 % daňou; troška veľa, či?). Ostro sledované budú aj Grécke voľby, o čom sme už písali. V Európe sa objavujú aj prvé tendencie obmedzovania pohybu osôb a ochrany trhu práce. Opatrenia zaviedli Švajčiari a špekulujú aj Nemci s Francúzmi, ktorí hovoria o dočasnom riešení, ktoré by trvalo maximálne 30 dní. Veľká Británia je inak oficiálne v recesii; rovnako ako Grécko, Taliansko, Portugalsko a Belgicko. Španielsko stratilo svoj rating a pokleslo na úroveň BBB+ s negatívnym výhľadom. Ešteže Brusel verí Španielsku, že naplnia sľuby o znížení rozpočtového deficitu. Hneď by sme mali byť pokojnejší. Eurostat spracoval novú štúdiu o dlhoch krajín EU. Ako sa dlhy vyvíjajú je možné vidieť aj na tomto obrázku. Európska komisia žiada navýšenie svojho rozpočtu o 6,8%. Asi nemá chuť ísť príkladom, čo sa šetrenia týka. Nemci sa začínajú obávať cestovať do Grécka, kde sú na nich obyvatelia značne nahnevaní. Gréckej ekonomike, založenej sčasti na cestovnom ruchu, to teda veľmi nepomôže. Krásny začarovaný kruh. Detailnejšie pozrite v prehľade 17. týždňa od Juraja Karpiša.

Zlato a striebro

Začiatkom týždňa sa zlato obchodovalo na úrovni 1245,1,-€/uncu. Striebro bolo na začiatku týždňa na úrovni 23,45 € / uncu. Azda najočakávanejšou udalosťou v rámci týždňa z pohľadu obchodovania zlata a striebra, bola tlačová konferencia „helikopter Bena“, ktorý ani nevyvrátil ani nepripustil, ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania. Aj keď zlato na túto konferenciu čiastočne zareagovalo poklesom, v priebehu tohto dňa tieto straty zmazalo. Zlato sa nakoniec koncom týždňa obchodovalo nad svojím strednodobým supportom (1650 USD) v cene 1662 / 1254 € / unca. Cena striebra mala v priebehu týždňa podobný priebeh, avšak v stredu striebro voči zlatu oslabilo omnoho viac. Ku koncu týždňa bola cena na úrovni 31,27 USD / 23,59 € / unca (minulý týždeň to bolo 23,94). Oproti minulému týždňu však oproti zlatu cena striebra relatívne klesla a výmenný kurz je dnes na úrovni 53,16 (t.j. za 1 gram zlata ste mohli kúpiť ku koncu týždňa 53,16 g striebra, minulý týždeň to bolo 51,88 g). Ted Buttler charakterizoval minulotýždňové obchodovanie na trhu so striebrom ako úspech veľkých bullion bánk vyvolať raz opäť na trhu náladu špekulatívneho obchodovania. Inak bolo obchodovanie počas celého týždňa akoby pod utišujúcimi liekmi, čo sa týka objemu i množstva pozícií. Cena zlata i striebra vytvára však naďalej, podľa nášho názoru, dobrú príležitosť pre kúpu oboch kovov.

Prehľad cien zlata a striebra v USD za ostatné obdobie:

Investori o zlate a striebre

V marci 2012 podľa údajov z MMF minimálne 12 krajín navýšilo svoje zlaté rezervy. Celkovo nakúpili centrálne banky minulý mesiac okolo 58 ton zlata. Najviac nakúpilo Mexiko, Rusko a Turecko. Medzi kupujúcimi bola napr. aj Argentína, či susedná Česká republika (0,1 t). Minulý rok centrálne banky nakúpili celkovo 439,7 t zlata a v tomto roku môžeme očakávať podľa viacerých analytikov podobný vývoj. Pre tých, ktorí stále pochybujú o zlate, to môže stáť minimálne za povšimnutie.

Ako sa hromadia problémy v eurozóne a svet stále nevidí revitalizáciu americkej ekonomiky, čoraz častejšie sa objavujú rôzne názory o zlate. Jedni hovoria, že zlato / striebro bude investícia desaťročia, iní sú skeptickí. Goldman Sachs a Citi Bank patria zatiaľ medzi tých, ktorí predpokladajú rast ceny zlata (1840 resp. 2400 USD / unca). Taká optimistická nie je už Caroline Bain z The Economist Intelligence Unit’s Global Forecasting tímu, ktorá zastáva názor, že tento rok bude síce cena zlata oscilovať okolo 1700 USD / uncu, ale následne má dokonca potenciál prepadnúť sa až k 1000 resp. 1300 USD za uncu. Dôvodom má byť vylepšenie ekonomických ukazovateľov v eurozóne a aj na globálnych trhoch. My až tak optimistickí ohľadne výraznej zmeny ekonomických fundamentov bohužiaľ nie sme.

Krátke komentáre, ktoré sa oplatia prečítať:

John Williams, prevádzkovateľ stránky Shadowstats.com upozorňuje, že ostatné dáta o raste americkej ekonomiky nie sú správne. Tvrdí, že pokiaľ by sme očistili rast HDP o reálnu mieru inflácie (tak ako bola vykazovaná v 80 tych rokoch), USA by dnes nemali 2,2 % rast, ale rovnako veľký pokles. Z tohto hľadiska je jednoznačné, že súčasný rast nie je založený na reálnych základoch a FED bude donútený k ďalšej vlne QE.

Španielsko je na pokraji bankrotu a nedá sa očakávať, že krajiny eurozóny si utiahnu opasky, hovorí Stephen Leeb (Leeb Capital Management). Víťazom v tomto ťažkom boji nebude ani Nemecko, ktorého odbyt je do značnej miery závislý aj od krajín eurozóny. Leeb hovorí, že je možné, že cena zlata pôjde dole. Dôvod však nevidí v ekonomických ukazovateľoch ale v spôsobe splácania dlhov. To môže krátkodobo znížiť cenu zlata. Nebojí sa však, že by ho nemal kto kúpiť. Čína zvyšuje svoje zásoby zlata z dôvodu ustanovenia Renminbi ako novej svetovej rezervnej meny.

Zaujímavý postreh prináša Richard Yamarone, senior Ekonóm v Bloomberg Brief, ktorý hovorí o tom, že je nevyhnutné zamerať svoju pozornosť na reálnych ľudí, ktorí tvoria hodnoty v malých a stredných firmách. A tí hovoria jednoznačne. Znižujú sa im príjmy. Súkromný sektor začína výrazne šetriť. To je podľa neho svedectvo ekonomickej kontrakcie.

Prečítali sme a zaujalo nás

Myslím, že sa každému oplatí preklikať sa cez síce značne dlhú 72 stranovú prezentáciu Jeffa Gundlacha, ale o to zaujímavejšiu. Jej názov je veľmi výstižný: „Realizovať QE3 alebo nerealizovať QE3? To jest otázka“. Jeff Gundlach prezentuje rôzne dáta o americkej ekonomike, ale aj dáta týkajúce sa eurozóny, či iných krajín. Prezentácia nepotrebuje komentár. Je dostatočne výstižná.

No a nakoniec troška humoru, aj keď cez slzy:

Tento týždeň stručnejšie z ciest pripravil Matúš Pošvanc, Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom.

Tagged , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár