Prehľad týždňa

Politické vyjadrenia nemajú chybu

barrosoPrezident Európskej komisie Barroso začal výrazne kritizovať úsporné opatrenia, ktoré uvalila EU primárne na juhoeurópske štáty, ktoré sa nachádzajú v ekonomických problémoch. Tvrdí, že daná politika je samozrejme „fundamentálne správna,“ avšak dosiahla „svoje limity“. V krátkom období preto potrebujeme vyšší dôraz na rast. Úžasné politické vyjadrenia. Politika je fundamentálne správna, ale vlastne nie teraz, až neskôr, keď prídu svetlejšie zajtrajšky.

Španielsky premiér Mariano Rajoy pravdepodobne očakával, že jeho priateľ Barroso, bude proti úsporným opatreniam, pretože už dnes chce, aby sa plnenie podmienok EU voči Španielsku oddialilo najmenej o dva roky; ideálne i viac, ale to už nepovedal. Dôvodom je fakt „prekvapivo“ očakávaný nižší rast hospodárstva a nezamestnanosť vo výške až 27 %. Španielsky rozpočtový deficit nakoniec dosiahol 10,6%, avšak vláda svorne tvrdí, že už čoskoro, v roku 2016, bude deficit stlačený pod 3 % HDP, ako kážu pravidlá EU. Všetci tomu samozrejme veríme. A najviac tomu veria asi investori, pretože 10 ročné vládne dlhopisy krajiny boli ku koncu týždňa v okolí 4.3 %. No čo k tomu dodať. Každý verí, niečomu. Malé deti napríklad na Santu. Úspory nie sú po vôli ani obyvateľstvu južných krajín. Minulý týždeň to ľudia opätovne vyjadrili v Španielsku a Portugalsku, kde prebiehali masívne protesty proti úsporám. Tak to už dopadne asi len dvojako. Buď sa ľudia zobudia zo svojho sociálneho sna, alebo tu budeme mať onedlho vyššie vládne výdavky, ktoré budú financované z novo-vytvorených peňazí Európskej centrálnej banky, ergo infláciu. To druhé, je asi pravdepodobnejšie.

Koľko ešte bude Euro žiť? Tak 5 rokov; to inak netvrdím ja, ale hlavný ekonomický poradca nemeckej vlády, ktorý sa v tomto zmysle minulý týždeň vyjadril. Tvrdí, že projekt Eura má len limitovanú šancu na úspech a dáva mu ešte 5 rokov. Oficiálne stanovisko Nemecka je však opačné. Teda aspoň zatiaľ.

Grécko dostane ďalšiu splátku zo záchranného balíka tzv. trojky a to 8,8 mld. euro. Pomoc je podmienená spustením privatizácie. A na predaj je toho, naozaj dosť. Odhaduje sa, že až 70 000 položiek, vrátane pozemkov pláží, ďalej palácov, prístavov, termálnych kúpeľov, lyžiarskeho strediska, či celých ostrovov. Kým niektoré aktíva štátu môžu byť zaujímavým investičným artiklom, ktorý by do krajiny mohol pritiahnuť nové investície, niektoré veci asi predajné nie sú. Typickým príkladom sú miestne železnice a energetické závody. Prečo? Dôvod je dosť jednoduchý. Majú militantné odbory a zákony im zatiaľ so svojimi chlebodarcami umožňujú zametať.

Dlh USA sa nám dostal na úroveň skoro 105 % HDP, keď vzrástol zo 103 % z decembra 2012; to znamená, že USA dlžia 16 744 mld. USD. Čísla rastu HDP v USA sklamali, keď trhy očakávali v prvom kvartáli rast na úrovni 3 % a bol len na úrovni 2,5 %.

A niektorí ľudia v USA, stále veria tomu, že tamojšia centrálna banka má nejakú exit stratégiu, ako znížiť svoju súvahu, ktorá dosiahla astronomických 3 bilióny USD. Na súvahe FEDu sa dnes nachádzajú hlave dlhopisy USA, ktoré FED kupoval a kupuje, aby sa úroky na dlhu USA nevyšplhali príliš vysoko. Exit stratégia je inak tak tajná, že niektorí začínajú pohybovať, či vôbec existuje. Medzi nimi sú i dvaja nešťastní republikánski poslanci, ktorí tvrdia, že sú už frustrovaní z toho, že im predstavitelia FEDu nechcú odpovedať na to, ako sa FED zbaví týchto aktív. FED však zatiaľ reaguje len tajomným mlčaním, resp. len politickými vyjadreniami, ktorým nie každý rozumie. A ako také klasické politické vyjadrenie vyzerá? Môžeme vám dať samozrejme príklad. Predstavme si jednoduchú otázku: „Aká je miera inflácie v Argentíne?“ Odpovedá tamojší minister financií. Španielčina nie je podstatná, aby ste pochopili, ako vyzerá jasná, stručná a zrozumiteľná politická odpoveď:

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Matúš Pošvanc

 

Tagged , , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár