Pakistan sa svojho zlata nevzdá

pakistan

Podľa správy MMF Pakistan vlastní okolo 2 mil. uncí zlata v hodnote 2,7 mld. USD. Správa MMF odporúčala predať zlato a posilniť devízové rezervy krajiny. Podľa slov pakistanskej národnej banky však takýto návrh nie je priechodný, vzhľadom na to, že Pakistan považuje svoje zásoby zlata za strategické v spojení s ekonomickou bezpečnosťou krajiny. Je celkom príjemné vidieť, že si aspoň niektorí centrálni bankári uvedomujú dôležitosť zlata pre finančný systém. Zlato sú jednoducho peniaze, bez ohľadu na to, že dnes mnohí s týmto výrokom nesúhlasia.

Vzhľadom na to, že v Indii udelila tamojšia centrálna banka viac povolení pre komerčné banky dovážať zlato, dovoz do krajiny mierne stúpol – za marec na 50 ton. V krajine sa stále špekuluje, či sa zmenia a zjednodušia podmienky pre dovoz zlata, na ktoré boli uvalené vyššie dovozné poplatky a administratívne obmedzenia. Každopádne, pokiaľ by sa tieto podmienky zmenili, je vysoko pravdepodobné, že by to malo vplyv aj na cenu komodity. Dopyt z Indie tak môže byť jedným z rozhodujúcich faktorov pre vývoj cien drahých kovov v roku 2014.

Zato turecký dopyt po zlate za prvé tri mesiace tohto roku klesol o viac ako 80 %. Do krajiny bolo dovezených len 9,3 ton zlata. To pravdepodobne súvisí s obchodom s Iránom, ktorému Turecko za ropu a plyn platilo v zlate. Obchod sa nateraz pozastavil, čo súvisí so sankciami západu voči Iránu a zároveň s vyšetrovaním afér predstaviteľov tureckej vlády, ktorí boli údajne zapletení aj do pašovania zlata do Iránu.

Vzhľadom na pokles cien drahých kovov sa uzatvorili mnoho ťažobné projekty. To sa prejavuje i na poklese produkcie drahých kovov. V USA zaznamenali pokles ťažby striebra o 14 % na ročnej báze. Tento trend je v USA prítomný už od júna 2013. Priemerne sa za deň v roku 2013 v USA vyťažilo okolo 2700 kg striebra, oproti 3100 kg v roku 2012. Vplyv na cenu striebra to však nemusí mať, vzhľadom na fakt, že v súčasnosti existujú dostatočné zásoby tohto kovu a dopyt po ňom sa môže dokonca znížiť v súvislosti so spomalením niektorých globálnych ekonomík.

Pridaj komentár