Prehľad týždňa

Padáme

Opätovne sme zažili týždeň, kedy drahé kovy padali a padali. Začiatkom týždňa sme ešte boli nad hranicou 1330 USD resp. 20,20 USD na zlata a striebre, avšak primárne v priebehu pondelka, stredy a štvrtku sa dostali drahé kovy pod 1300 USD pri zlate a 20 USD pri striebre. Piatkové obchodovanie bolo v celku pokojné a ceny fluktuovali okolo 1295 USD pri zlate resp. 19,8 USD pri striebre.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1294,9 USD, čo bolo o 39,8 USD menej ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na 19,82 USD, čo bolo o 0,45 USD menej ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra je úrovni 65,33. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 224,81. XAU index (index zlatých a strieborných  ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 93,36 USD. Stávky na pokles cien drahých kovov na COMEXe sa znížili ako na striebre, tak i na zlate.

Drahé kovy reagovali v minulých týždňoch hlavne na správy spojené so situáciou na Ukrajine. Aj keď osobne si nemyslím, že by sa situácia výrazne upokojila, faktom je, že si na ňu trhy zvykli. Inými slovami situácia na Ukrajine už netlačí ceny drahých kovov hore. Zlato spadlo od uskutočnenia referenda na Kryme o 6,6 %. Druhým dôvodom, ktorý stojí za poklesom cien môže byť paradoxne zlá situácia v Číne spojená s obavami o prasknutí úverovej bubliny. Drahé kovy slúžia často ako záruka za pôžičky, ktoré sú denominované v papierovej mene (dolár, yuan). Pri stresovej situácii sa dlžník zbavuje záruky, aby mohol splatiť svoje dlhy. Tento faktor je však len dočasný a pokiaľ by sa v Číne niečo skutočne stalo malo by to výrazný vplyv na drahé kovy v strednodobom horizonte. Pri zlate by bola vysoká pravdepodobnosť jeho rastu, pri striebre by bol trend vzhľadom na jeho priemyselné využitie s vysokou pravdepodobnosťou opačný. Kovy mohli zároveň zotrvačne reagovať i na minulotýždňové vyhlásenie FEDu, ktorý deklaruje, že bude naďalej znižovať zníži nákupy dlhopisov zo 65 na 55 mld. USD mesačne. Z technického hľadiska sa zlato i striebro dostali pod psychologické hranice – 1300 a 20 USD. Uvidíme, čo prinesie budúci týždeň.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_13_14

zlato_13_14

striebro_13_14

Zdroj: upner.com, kitco.com

Matúš Pošvanc

Tagged , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár