Prehľad týždňa

Optimizmus pre vyššie ceny zlata klesol.

Pravidelná analýza vývoja fundamentov zlata a striebra z hľadiska dopytu a ponuky hlavných hráčov – veľkých bánk a inštitucionálnych investorov.

Ceny na trhu

Minulý týždeň bola cena zlata nad 1200 USD. Dokonca sa dostalo až skoro k 1220 USD. Síce následne klesla pod 1200 USD, avšak koncom týždňa sa dostala späť. Cena striebra dokonca atakovala úroveň 17,3 USD. Rovnako ako cena zlata sa následne dostala pod 17 USD, aby ku koncu týždňa opätovne posilnila.

Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1210 USD, čo bolo o 13,1 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 17,05 USD, čo bolo nakoniec o 18 centov viac ako predminulý týždňom. Pomer cien zlata a striebra týmto mierne stúpol na úroveň 1 ku 70,95, čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo málinko menej viac ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 202,63 a stúpol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 88,68 USD.

Dianie na trhu

Minulý týždeň sme písali, že pri zlate sa ukazuje potenciál vyšších cien. Striebro bolo problematické odhadnúť. Po týždni sa dá povedať, že pri zlate sa situácia zmenila. Ak sme predminulý týždeň hovorili o náznakoch backwardácie, tak tá sa za uplynulý týždeň vytratila. Úplne. Zlato je opäť v contangu. Síce v miernom, ale je. Môžeme konštatovať, že dopyt po zlate je relatívne silný a tí, ktorí ho majú sa ho nezbavujú s veľkou ľahkosťou. Pre porovnanie, minulý týždeň sme videli náznak backwardácie (spot bol nad futures trhom; cca. 0,1% pa). Ostatný týždeň sa však stres vytratil a máme opäť futures trh nad spotom (cca 0,7%pa). Čo z toho vyplýva? O strese, ktorý sme naznačovali minulý týždeň, nemôžeme už hovoriť. Zlato je v contangu. To, čo môže tých, ktorí očakávajú vyššie ceny zlata upokojovať, je že mierny trend rastúcej ceny, je podporovaný miernym trendom zvyšujúceho sa nedostatku. Zatiaľ.

Naopak pri striebre sa oproti predminulému týždňu zmenilo to, že máme aj pri vyšších cenách stále mierne contango. Futures trh je len mierne nad spotovým trhom. Rovnako nie sme v stresovej situácii. Avšak mierne rastúca cena a mierne klesajúce contango naznačuje, že pri striebre vidíme rovnako relatívne silný dopyt a nejedná sa o špekulatívny dopyt.

Výhľad

Pri zlate sa stále ukazuje mierny potenciál vyšších cien z hľadiska dopytu a ponuky, nie z hľadiska špekulatívnych nákupov. Netreba byť až tak optimisticky naladený, ako sme si písali minulý týždeň. Striebro má na to, aby šlo ešte vyššie. Veľkým optimizmom by som však neoplýval.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Vývoj cien drahých kovov

1_ceny_drahe_kovy_03_17 cena_striebro_03_17 cena_zlato_03_17

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →