Nezaradené

Očakávaná udalosť – Grécky voľby

Aj keď sa niekomu môže zdať, že voľby v Grécku nie sú významná udalosť – veď úprimne, kto z Vás si ich kedy všímal, v kontexte súčasnej situácie v Grécku, by nemali prejsť bez povšimnutia. A to hneď z niekoľkých dôvodov. Po prvé môžu ukázať ďalšie smerovanie krajiny a ochotu novej vlády realizovať zmeny a reformy pod taktovkou EÚ a MMF. Čo je však zaujímavejšie môžu načrtnúť sociálnu spätnú väzbu aj pre ostatné kúty Európy, v ktorých kríza ešte len vypukne. A to v kontexte rastu ľavicového extrémizmu v spoločnosti.

Voľby boli vyhlásené na 6. mája 2012. V minulosti si Gréci vyberali v princípe z dvoch politických útvarov. Prvým bol stredo-ľavá strana PASOK a druhým bola stredo-pravá strana Nová demokracia – ND. Volí sa 300 poslancov. Vládna väčšina sa teda skladá zo 151 poslancov. Do parlamentu sa dostane strana, ktorá má nad 3 %. Grécka demokracia zároveň podporuje vznik stabilných vlád, pretože odmeňuje vedúcu stranu bonusom ďalších 50 poslancov, čo podporuje vznik vládnej väčšiny. Neznámou parlamentných volieb sú však nerozhodnutí voliči a zároveň nové menšie strany.

V minulosti získavali dve hlavné strany v princípe 70 – 80 % všetkých voličov. Dnes ich popularita podľa prieskumov klesla k 30 – 40 %. Prieskumy ďalej ukazujú značný počet nerozhodnutých voličov a do parlamentu sa môžu dostať i značne extrémistické strany z tzv. ľavého i pravého spektra (v princípe rôzne formy nacionalistov a komunistov, čiže v konečnom výsledku rôznych foriem socialistov). To bude inak z nášho pohľadu hádam najzaujímavejšia informácia. Ako veľmi sa zapáčia ľuďom ľavicové názory v rámci ich súčasnej neblahej situácie? To môže načrtnúť i vývoj v iných krajinách Európy a sveta (USA, Japonsko), ktoré môžu čeliť obdobným problémom.

Podľa Goldman Sach si treba po voľbách všímať nasledujúce:

1. či bude mať nová vláda dostatok sily a odvahy na zásadné a štrukturálne reformy, privatizáciu a zmeny na trhu práce,

2. či bude mať nová vláda skúsených a pro-reformne orientovaných politikov,

3. a či bude nové programové vyhlásenie vlády dostatočne špecifické a konkrétne.

Otázne ostáva i to, či bude nová vláda naklonená k ďalšej spolupráci s EÚ a či bude orientovaná na euro.

A čo by bolo ideálne po parlamentných voľbách v Grécku? Podľa nášho názoru by to bol scenár, kedy by neextrémistické strany prijali fakt, že je nevyhnutné vyhlásiť bankrot krajiny, odpísať dlhy, zbaviť sa toxického eura, zaviesť komoditné peniaze a zrealizovať rýchlo privatizáciu a absolútnu liberalizáciu podnikateľského prostredia a trhu práce. No ale to sme trošku optimistickí.

A teraz realistický scenár. Grécko bude pravdepodobne po voľbách opätovne vystavené tlaku investorov, ktorí budú v neistote. Pokiaľ by prevládli extrémistické strany, Grécke rýchlo skrachuje. Problém však bude, že extrémisti nebudú ochotní realizovať vyššie načrtnuté kroky. Naopak môžu vrhnúť krajinu do ďalšieho chaosu. Pokiaľ vyhrajú tzv. pro-európske strany, investori sa síce na chvíľu upokoja, ale letargia Grécka nás bude ešte chvíľu prenasledovať (pravdepodobne až do pádu Španielska, Talianska a Portugalska).

Matúš Pošvanc

 

 

Tagged , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár