Inflácia

O budúcnosti Európy rozhodnú sporitelia

Cyperský kompromis dopadol naozaj „zaujímavo“: 5 miliárd eur skonfiškovaných vkladov s možnosťou výmeny za akcie bánk a 10 miliárd eur ako finančná pomoc… a k tomu tradičné úsporné opatrenia.

Po talianskych voľbách boli možnosti obmedzené

Možnosť skonfiškovania depozitov presiakla na verejnosť už mesiace dozadu, ešte v čase keď bola na stole po prvý krát. Následný únik kapitálu z Cypru bolo možné vyčísliť v miliardách. Môžeme len hádať, či bude tento únik informácií niekedy vôbec vyšetrovaný. Európska únia však dostala samu seba do kúta. To, že nejednala s Cyprom okamžite sa ukázalo ako nákladná chyba. V Bruseli dúfali, že z talianskych volieb vzíde pro-európska, úsporným opatreniam naklonená vláda a že oddialenie finančnej pomoci takémuto výsledku napomôže. Tento plán sa ale vypomstil.

Nebolo možné čakať až do nemeckých volieb, keďže Cyprus  by mal problém s dlhopismi splatnými už v júni. S blížiacim sa dátumom splatnosti už nebol čas ani ťahať vlastníkov dlhopisov na súd, nakoľko boli emitované podľa britského práva a jednoduchý „haircut“ teda nebol možný. Jediným riešením bola finančná pomoc od európskej únie alebo skonfiškovanie vkladov. Nakoniec urobili oboje.

Rusko dalo jasne najavo, že akceptuje haircut vkladov len do 10%, no v takom prípade by EÚ musela ísť aj po vkladoch bežných ľudí, čím by porušila svoje slovo o garantovaných depozitoch do 100 000 eur. Aj pri tomto opatrení by však EÚ musela vysoliť ďalších 10 miliárd eur, keďže konfiškácia by priniesla len 5 miliárd.

Príprava na výbery vkladov?

Prosté darovanie piatich miliárd by možno bolo lepšou voľbou… Pôžička 10 miliárd eur totiž navýši pomer dlhu k HDP, zníži vyhliadky na budúci rast ekonomiky, vynúti si prijatie ďalších úsporných opatrení a vytvára nebezpečenstvo vzniku ďalšieho Grécka- pre EÚ permanentného zdroja bolestí hláv a sklamaní. Komisár Rehn vyhlásil, že je to jednorazové opatrenie a Cyprus je špeciálnym prípadom.  Či tomu uveria aj ľudia v Španielsku a Taliansku sa ukáže už čoskoro. Ak nie, postupné odtekanie depozitov môže pokračovať a napríklad Španielsko by mohlo byť donútené k uchádzaniu sa o OMT program Európskej centrálnej banky. Možno, že práve toto je skutočným zámerom Bruselu a ECB. No keďže MMF a Nemecko prichádzajú na rokovania s požiadavkami na 40 percentné haircuty depozitov, „viac Európy“ už nie je veľmi oslnivý predvolebný sľub.

Ďalej od seba, alebo naopak ešte bližšie?

V princípe existujú dva pohľady na vec:

  1. Európa sa práve stala ešte viac nefunkčná a roztrieštená
  2. Stala sa jednotnejšou v prijímaní akýchkoľvek opatrení chrániacich investorov

1. Európa porušila nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva, garantované vklady do 100 000 eur, princípy demokratického rozhodovania a nevinní ľudia nedobrovoľne zaplatia za chyby druhých. Ľudia s vkladmi v krajinách na pokraji krízy teraz zrejme presunú svoje prostriedky do bezpečnejších lokalít a tak podnietia krízu. Skonfiškovanie vkladov na Cypre nezostane osamostatneným prípadom a investori už nebudú veriť ECB, Bruselu ani Nemecku. Národné vlády sú vydané napospas Troike, pričom ECB nie je maltou, ktorá drží úniu pohromade, ale zbraňou hromadného ničenia, namierenou na kohokoľvek, kto by sa opovážil nesúhlasiť s nastolenými podmienkami.

Záver: Hromadné vyberanie vkladov a panika. Predajte eurá, dlhopisy rizikových krajín a nakúpte bezpečné aktíva podľa možnosti mimo eurozóny.

2. Politici konečne našli spôsob ako uvaliť úsporné opatrenia aj na “neposlušné” členské štáty a obísť tak demokratické multilaterálne postupy. Voliči sú tak konečne nútení prijať zodpovednosť a voliť rozumných lídrov a dohliadať na výkon ich funkcií. Napriek tomu, že konfiškovanie vkladov a podobné opatrenia nie sú férové, ľahko sa zavádzajú a ťažko sa im vyhýba. Jediná možnosť ako sa im vyhnúť je run na banky, čo by každú vládu v problémoch položilo na kolená. Nemci, ECB a IMF ale ukázali, že to myslia vážne. Motivácie pre vlády, aby sa naďalej „viezli“ na eure a predstierali úsporné opatrenia a reformy trhov práce, sa výrazne znížili. Myšlienky na opustenie eura alebo čiastočné odpisy dlhov sú zrazu omnoho menej populárne, nakoľko je jasné, že ECB je pripravená zlikvidovať každý štát ktorý vystúpi z radu. Vlastníci štátnych a bankových dlhopisov boli chránení pomocou fiškálneho útlaku. Cyprus je špeciálny, ojedinelý prípad.

Záver: Riziko rozpadu eurozóny je minimálne, reči o opúšťaní eurozóny a odpore voči úsporným opatreniam zoslabol. Nesplatenie dlhov je vylúčené. Nakupujte dlhopisy rizikových krajín a akcie v eurozóne, vyhnite sa vkladom do bánk v krízou zasiahnutých krajinách.

Pravdepodobnejšia je zrejme tá prvá možnosť. Tento komentár je už tak dosť negatívny, no je nutné dodať, že môže ešte istú dobu trvať kým si trhy uvedomia, že výhody držania dlhopisov rizikových krajín sú minimálne a neexistujú žiadne obmedzenia, ktoré by zabraňovali postupným výberom vkladov. Najbližšie týždne budú naozaj veľmi zaujímavé…

Zdroj: Zerohedge

Preklad: Marián Sopko, prebraté z www.hayek.sk

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Matúš Pošvanc
Tagged

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár