Prehľad týždňa

Nudný týždeň po veľkom páde zlata a striebra.

Ceny na trhu

Dá sa hovoriť o veľmi pokojnom týždni na trhoch s drahými kovmi. Cena zlata nám vystúpila začiatkom týždňa niekde k 1260-65 USD, ale potom sa opätovne dostala k 1250 USD. A v tomto pásme sa pohybovala plus mínus celý minulý týždeň. Cena striebra sa rovnako pokúsila o mierny nárast k 17,8 USD, avšak potom hneď klesla pod 17,60 USD, resp. 17,40 USD a už sa moc nehýbala.

Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1250,5 USD, čo bolo o 7,1 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 17,38 USD, čo bolo o 14 centov menej ako predminulý týždňom. Pomer cien zlata a striebra týmto klesol na úroveň 1 ku 71,95 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo menej ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 199,51 a nepatrne stúpol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 81,03 a nepatrne klesol.

Dianie na trhu

Na trhu s drahými kovmi je relatívny pokoj. Netreba sa čudovať. Predminulý týždeň bol masaker. Mnohých prekvapil, avšak trh bol už dlhodobo prekúpený. A aj sme o tom písali už od septembra. Prečo sa to dá tvrdiť, je možné nájsť v knihe, ktorú som o tom napísal. Ako sa teda trh konsolidoval po poklese cien? Prejavuje sa na trhu dno z hľadiska dopytu a ponuky?

Čo sa týka zlata, to po páde cien zažíva čoraz menší príliv nového kovu na trh pri daných cenových úrovniach. To znamená, že trh smeruje k stavu, kedy sa existujúci vlastníci zlata čoraz viac pri daných cenách nechcú zlata zbaviť. A to isté platí i pre nové zlato prichádzajúce na trh. Zároveň to však znamená, že sa tí, ktorí tvoria dopyt, ani na trh veľmi nehrnú. Veľkí hráči dnes môžu na trhu zarobiť naskladnením zlata a vydaním kontraktu voči nemu cca. 0,3 % p.a. za tri mesiace. Pre porovnanie pred pádom cien to bolo 1 %.

Ako je to pri striebre? Podobne. Rovnako pri nižších cenách záujem predávať klesol a kupci sa moc neobjavujú. Len s tým rozdielom, že striebro sa nachádza presne tam, kde zlato, spred dvoch týždňoch, keď sme zažili pokles cien.

Výhľad

Kam sa budeme teda pohybovať ďalej? Zlato môže ešte klesať. S poklesom cien sa však začína čoraz viac a viac objavovať neochota dodávať kov na trh. Avšak zatiaľ sa noví kupci moc do žltého kovu tiež nehrnú. Ak by prišiel pád, je veľmi pravdepodobné, že sa začne objavovať na trhu stres. To neznamená, že by cena nemohla ďalej klesať, avšak pokles by nemal reálny základ v dopyte a ponuke. Striebro je stále nastavené na ďalší pád. Odhad je, že minimálne pod 17 USD, neprekvapili by ani hranice v tesnom okolí 16 USD. Samozrejme takto sa trh javí dnes. Už o týždeň môže byť všetko inak.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom

silver_42_16 gold_42_16 1_ceny_42_16

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →