Striebro, Zlato

Novým lídrom môže byť Čína

Dnešný milovníci zlata sú prešpekulovaní. To aspoň tvrdia v Arabských Emirátoch. Sledujú trh a očakávajú ďalší pokles cien. To stojí údajne za situáciou v Emirátoch, kde nateraz zlatá horúčka poklesla. To sa hlavne prejavuje v nižších nákupoch šperkov, kedy sa spotrebitelia rozhodli odložiť kúpu, keď bude cena lepšia.

zlato_arabske_emiratyPo poslednom cenovom skoku, sme zaznamenali výrazný dopyt po fyzickom zlate po celom svete. Boli sme svedkami mierneho nedostatku, rastúcich marží nad spotovú cenu za okamžité dodanie kovu, či meškaní s dodávkou niektorých produktov. Aj keď je dopyt podľa predajcov stále silný, v poslednom týždni ste si mohli kúpiť v princípe akýkoľvek produkt, bez výrazných cenových prirážok. Sám som zvedavý, čo sa bude diať po tomto týždni.

Dôvodov prečo by mohla cena striebra klesnúť ešte viac je značný počet. Jeden z nich má však fundamentálne pozadie. To je využívanie striebra pre priemyselné účely a v prípade prepadu priemyselnej produkcie, je pravdepodobné, že cena striebra môže klesať. Na strane druhej sa stále objavujú nové možnosti jeho využívania. Ako informoval minulý týždeň Silver Institute použiteľnosť striebra v medicínskom priemysle rastie neuveriteľným tempom vzhľadom na to, že striebro je s použitím nanotechnológií ideálnym prostriedkom boja proti baktériám, ktoré sa stávajú čoraz rezistentnejšie voči antibiotikám. Dôvodom je to, že striebro napáda priamo steny buniek baktérií, ktoré si nevedia voči nemu vybudovať následne rezistenciu. Vlastnosti striebra preto z neho dnes robia druhú najužitočnejšiu komoditu po rope.

Aký je najväčší risk spojený s vlastnením zlata? Politický. Mienené v zmysle znárodnenia a konfiškácie. Bohužiaľ zlato je jedným z politicky najsenzitívnejším aktívom. Minulý týždeň sme napríklad „oslavovali“ 80 -te výročie znárodnenia zlata vládou USA. Prezident Roosevelt bol v úrade len 101 dní a už vydal prezidentský príkaz č. 6102, ktorý nariaďoval konfiškáciu všetkého súkromne vlastneného zlata, mincí a zlatých certifikátov. Toto je i dôvod, prečo má internacionalizácia skladovania už kúpeného zlata svoj význam.

Novým lídrom v dovoze zlata sa môže stať Čína. Dôvod je jednoduchý. Indická vláda (India je dnešný líder) vyhlásila dovozu zlata, ako sme informovali minulý týždeň, vojnu v podobe vyšších dovozných ciel. Naopak Čína svojim občanom umožňuje omnoho jednoduchší prístup k zlatu, či už cez novovzniknuté ETF, alebo priamym nákupom zlata. Čína má rovnako veľký potenciál, pretože v priemere tam ľudia vlastnia len 5 gramov zlata na osobu, kým vo vyspelých krajinách je to až 20 gramov. Podľa predpokladov analytikov by mala Čína doviesť do krajiny tento rok približne 900 až 1000 ton zlata.

Produkcia zlata v Austrálii sa prepadla o 5% v prvom štvrťroku. Austrália je druhým najväčším producentom zlata na svete. Produkcia klesla na 63,5 tony zo 67 ton z posledného kvartálu minulého roku. Dôvodom bolo v princípe zlé počasie v západnej časti krajiny, kde sa ťaží až 80 % všetkého zlata v Austrálii.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Matúš Pošvanc
Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár