Prehľad týždňa

Nový rok začal pre zlato optimisticky

Počas vianočných a novoročných sviatkoch sa na trhoch s drahými kovmi toho moc neudialo. Zažili sme síce malý koncoročný „výpredaj“ zlata k cene 1057 USD, pri striebre k 13,87 USD. Nebolo to však nič absolútne zásadné. Po novom roku sa spamätalo hlavne zlato. To postupne stúpalo bez nejakých výraznejších zaváhaní až k hranici 1100 USD, nad ktorou sa viac menej zatiaľ úspešne drží. Podobným spôsobom sa javilo i striebro, avšak to výkon zlata nezopakovalo nakoniec ani náhodou. Viackrát sa pokúsilo ostať nad 14 USD, avšak vždy bolo nakoniec zrazené pod túto hranicu. A to dokonca aj minulý týždeň, keď sa zdalo, že striebru nič nebráni v ďalšom raste nad 14,3 USD. Nakoniec sa však jeho cena konsolidovala.

Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1104,6 USD. Cena striebra bola na úrovni 13,92 USD. Pomer ceny zlata a striebra vyskočil na úroveň 1 ku 79, čo znamená, že zlato sa omnoho viac pochlapilo, oproti striebru. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 118,54. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 47,1.

Zlato ťažilo hlavne z určitej neistoty na trhoch. Čínsky trh konsolidoval a padal. Smerom dole. To mohlo vyvolávať obavy a investori sa mohli presúvať do zlata. Dokonca sme videli i situáciu, kedy sa pri raste ceny zvyšoval dopyt po fyzickom kove. Na trhoch rástla bakwardácia pri raste ceny kovu; spotová cena bola nad cenou futures kontraktov, pri raste spotovej ceny. To sa však nakoniec upokojilo. Za minulý týždeň môžeme povedať, že zlato stále nie je v normálnom stave contanga – futures kontrakty na zlate neboli drahšie ako spotová cena. Obmedzenosť fyzického zlata na trhu tak stále pretrváva. Ale mega optimistický byť netreba. Nový býčí trh tu zďaleka nie je. Skôr sa jedná o postupné vyrovnávanie nerovnováhy, ktorú sme na trhu mali viac ako polrok. A to smerom k cene na úrovni 1200 USD.

Čo sa týka striebro – platí stále ta istá pesnička, ktorú hudieme dokola viac ako polrok. Striebro na tom nie je najlepšie (v kontexte cien z pred dvoch rokov). A na tejto situácii sa zatiaľ nič nemení. Značí o tom aj posun k nami dlhodobo avizovanej hranici pomeru zlata a striebra 1 ku 80, ktorá sa sem tam objavila, ale na dlhšiu dobu sa nikdy neudržala. Až teraz. Na trhu so striebrom zároveň platí, že dopyt po fyzickom kove nie je až taký výrazný, ako na zlate. Akékoľvek cenové zvýšenie nad 14 USD odstraňuje stav nedostatku striebra na trhu – opačne ako u zlata. Je to spôsobené tým, že striebro je aj priemyselný kov a v prípade náznakov ekonomickej recesie trpí. V porovnaní so zlatom. A zatiaľ sme podľa môjho názoru nevideli ešte to hlavné utrpenie. Pomer 1 ku 90 sa určite nedá vylúčiť.

gold_02_16 silver_02_16

Matúš Pošvanc

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár