Prehľad týždňa

48_17: Nižšie ceny drahých kovov na obzore

Ceny na trhu

Minulý týždeň som finalizoval rozsiahly článok o frakčnom vs. 100 percentom bankovníctve, tak som už nezvládol pravidelný komentár. Naposledy som písal, že na fronte nič nového a ceny zlata a striebra sú nudné. Veci sa nám za ostatné dva týždne pomenili.

Za ostatné dva týždne sme videli pády i rast cien. Zlato sa prepadlo pod 1280 USD avšak cena sa opätovne dostala spať k 1290 USD. Cena striebra stúpala k 17,30 USD, aby sa následne prepadla a ustálila tesne nad 17 USD. Cena zlata uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1287,9 USD, čo bolo o 5,5 USD menej ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 17,01 USD, čo bolo o 0,26 centov menej ako predminulý týždeň. Pomer cien zlata a striebra týmto mierne stúpol na úroveň 1 ku 75,71 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo menej ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 188,18. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 81,11.

Dianie na trhu

Pred dvoma týždňami som písal: „Zlato je vo vyrovnanej pozícií. Ceny nad 1300 USD a pod 1250 USD by ho mohli z tejto pozície vyhodiť. Uvidíme, ktorá bude biť. Avšak príliš veľký rast a ani príliš väčší pokles ceny, nie je pravdepodobný. Striebro je v napätejšej situácii, ktorá môže byť ovplyvnená nutnosťou rolovať kontrakty a nižšou likviditou. Ceny nad 17 USD by mali byť viac pravdepodobnejšie.

Z dvojtýždenného hľadiska predikcia opätovne vyšla. Pri oboch kovoch. Nutné je však podotknúť, že s odretými ušami. Tak, ako sa blíži tzv. first notice day pred expiráciou decembrových kontraktov, tak sme boli na trhu svedkami tradičnej situácie, kedy sa kontrakty prepadávali do backwadácie. To je normálna situácia. Trh ako celok však nezaznamenával nejaké rozsiahle napätie. Obchodníci sa postupne posúvajú v obchodovaní do ďalších kontraktov (februárových – zlato / marec – striebro) a tu z trhu opadlo akékoľvek napätie. Či už trh so zlatom alebo striebrom je tak v ťažkom „klídku.“ Na trhu je v daných neskorších kontraktoch relatívne rozsiahle contango – ceny na futures trhu sú vyššie ako na spotovom trhu. To znamená, že cena zlata i striebra môže klesnúť. Tento stav zároveň nebol len predminulý minulý týždeň, pokračoval celý minulý týždeň. Teoretické pozadie pre tieto tvrdenia a mnohé ďalšie informácie o trhu so zlatom a striebrom nájdete v mojej knihe Mrcha Zlato:  http://viagold.sk/kniha-mrcha-zlato/.

Výhľad

Čo to znamená? Nuž nepoteším tých, ktorí čakajú vyššie ceny. Na trhu je totižto dostatok ako zlata i striebra (vo fyzickej podobe), resp. dopyt po kovoch klesá. Do konca roka by sme teda mohli vidieť omnoho nižšie ceny. Na zlate i na striebre. Zlato môže pokojne padnúť k 1200 USD a striebro pod 16 USD. Ak by zlato kleslo do okolia 1250 USD, bude zaujímavé sledovať, či sa prejaví nový dopyt. Pri striebra by mohla byť táto hranica v okolí 16 USD. Sú to ceny, kedy sa pokles v minulom roku spojil práve s vyšším dopytom. Investori vtedy kupovali za výpredajové ceny. Netvrdím zároveň, že sa tak stane hneď v tomto týždni. Skôr je to odhad do konca roku / polovice decembra. Ak by sa situácia zmenila. Napíšem o tom.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

Matúš Pošvanc, viagold.sk

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár