Niečo prehnité je v štáte americkom

Veľmi pekné video o tom, že splatiť rozpočtový deficit USA nie je v princípe možné. Hovorí prof. Antony Davies.

Pre tých, čo nerozumejú po anglicky – stručný popis videa.

V roku 2011 získali USA na daniach a ostatných odvodoch 2,2 bilióna USD a minulo 3,8 bilióna USD, čo vytvára ročnú rozpočtovú sekeru vo výške 1,6 bilióna USD. Aby sme si zároveň vedeli predstaviť koľko je 2,2 bilióna USD, ktoré vláda USA ročne získa, tak pre ilustráciu, to vláde USA umožňuje minúť za 1 hodinu 434 miliónov USD.

Skúsme si predstaviť, že chceme vyrovnať rozpočet. 2,2 bilióna USD bude stačiť do 31. júla. Na to, aby sme vyrovnali rozpočet, musíme teda ušetriť zdroje na ďalších 5 mesiacov. Poďme na to.

Niektorí argumentujú, že nepotrebujú NASA, to je 20 miliárd, čím sa získajú 2 dni.

Ak by sme ušetrili na jednej lietadlovej lodi, čo je cca. 800 miliónov USD, ušetrí nám to, ďalších 90 minút. Ak eliminujeme celé loďstvo, ušetríme ďalších 15 dní.

Ak ušetríme celý rozpočet spojený s vojskom ušetríme 930 mld. USD a tým získame čas až do 30 októbra.

Ak eliminujeme všetky zdroje federálnej vlády na políciu, požiarnu obranu, súdy a vezenia, posunieme fungovanie vlády až do 4. novembera.

Aj keď sme eliminovali už veľa programov, stále nemáme zdroje na skoro 2 mesiace. Ak by sme teda eliminovali federálne výdavky na vzdelávanie a podporu verejnej dopravy, dostaneme sa až na 24. november.

Keďže už neostáva moc práce pre federálnu vládu, skúsme ušetriť aj výdavky na Biely dom a Kongres a skúsme uzavrieť aj ostatné vládne programy zamerané na odpadové hospodárstvo, verejné osvetlenie, ochranu ovzdušia, podporu bývania, kultúru a ostatné veci. To nám umožní financovať vládu až do 19. decembra.

Jediné, čoho sme sa nedotkli sú programy Medicare, Medicaid, sociálne zabezpečenie a úroky na už existujúci federálny dlh.

Inými slovami, sme zrušili v princípe všetko čo vláda USA robí a ostali len tieto tzv. základné sociálne programy a nepodarilo sa stále zabezpečiť vyrovnaný rozpočet. Prof. Davies nakoniec vyzýva na reálne zamyslenie sa nad tým, čo má a čo nemá, štát robiť.

Hm? Niečo prehnité je v štáte americkom.

Matúš Pošvanc

Pridaj komentár