Inflácia, Prehľad týždňa

Nemožnosť dohody o rozpočte EU. Kto je naj-sexi muž v Japonsku?

Asi najdôležitejšou udalosťou týždňa bola impotencia lídrov EU dohodnúť sa na rozpočte spoločenstva na ďalších 7 rokov. Francúzi chceli zachovať dotácie do poľnohospodárstva, Briti chceli 200 miliardové škrty, Dánsko požadovalo vlastné garancie, východoeurópske krajiny s južanskými krajinami zas zachovanie rozvojových projektov. Prezident Van Rumpoy publikoval po skončení summitu pár poznámok, v ktorých uistil, že sa bude v procese zostavovania rozpočtu pokračovať a bude sa naďalej hľadať konsenzus medzi 27 krajinami. Uviedol, že sa nič hrozné nestalo (v tom má inak pravdu) a že je normálne, ak diskusia o tak vážnej téme, akou je rozpočet, bude prerokovaná na dva krát, rovnako ako tomu bolo v roku 2005. Čo je dôležité podľa neho je to, že posledný návrh bol pripravený pro-rastovo. A taký by mal byť prijatý i akýkoľvek ďalší rozpočet.

Moody´s znížila rating Francúzsku na Aa1 z Aaa s negatívnym výhľadom. Hlavnými dôvodmi bolo negatívny dlhodobý výhľad ekonomiky, neisté verejné financie a veľké pohľadávky francúzskeho bankového sektora v krajinách periférnej Európy. Je vysoko pravdepodobné, že Moody´s zmení z tohto dôvodu i rating ESM, podľa vlastných pravidiel. Moody´s rovnako ponechala minulý týždeň negatívny výhľad pre taliansky bankový sektov vzhľadom na zhoršovanie sa kvality aktív bánk, nízkej ziskovosti a obmedzeného prístupu bánk ku kapitálu.

Medzičasom a na „prekvapenie“, dosiahli španielske zlé pôžičky nový rekord – 178 mld. euro. Znamená to, že španielske banky budú potrebovať pravdepodobne dva krát toľko, ako im bolo prisľúbené ešte v Júli tohto roku (100 mld. €). A Španielsko čelí i ďalším problémom. V nedeľu sa konajú v Katalánsku regionálne voľby. No a vyzerá to, že by mohli vyhrať nacionalisti, ktorí nehovoria o ničom inom, len o secesii od Španielska. To by bol pre premiéra Rajoya dosť veľký problém, pretože sa dodnes snaží ukazovať (ale skôr len akože), že Španielsko je stabilné a fiškálne zodpovedné. Žeby sme teda videli koniec Španielska, ako ho poznáme?

Čoraz viac Grékov pácha samovraždy. Minister Nikos Dendias ukázal štatistiky polície o samovraždách v krajine; 677 ľudí sa zabilo v 2009, 830 v 2010, 927 v 2011 a 690 do 23. Augusta tohto roku. To je viac ako 3100 od začiatku krízy. A tá nevyzerá, že by ustávala. Ministri financií EU a zástupcovia MMF hľadali tento týždeň riešenie pre Grécko, avšak ako obyčajne ho nenašli. Konečné rozhodnutie o uvoľnení ďalších 44 mld. euro sa tak odkladá. A my musíme na konečné riešenie opäť len čakať. Dočkať sa však asi nedočkáme, pretože bez veľkého krachu krajiny, sa kríza v Grécku nevyrieši.

Čo myslíte? Kto je naj sexi muž v Japonsku? Jednoduchá odpoveď – predsa ten, kto vlastní dlhopisy japonskej vlády. Nie, nežartujem. Japonské Ministerstvo financií spustilo marketingovú kampaň, ktorá má zaujať mužov v strednom veku v krajine, aby pomohli vláde financovať ich dlh. Požiadavky na pôžičky sú totižto omnoho vyššie, ako je súčasná ponuka kapitálu pre Japonsko.

A pozrime sa tiež na údajne najdôležitejší graf na svete. Ten zobrazuje čínske rezervy, ktoré sú tvorené z prebytkov obchodnej bilancie a ktoré boli používané na nákup amerických dlhopisov. Russell Napier konzultant CLSA Asia-Pacific Markets o grafe povedal: „Rast čínskych rezerv určoval všetky dôležité udalosti na finančných trhoch po dve posledné dekády. Bol základom globálneho rastu a dnes je fuč.“

Prezident FED-u Ben Bernanke naliehal na Kongres a Obamovu administratívu, aby urýchlili riešenie tzv. problému „fiškálneho útesu,“ ktorý znamená, že v januári 2013 by sa aplikovali automatické škrty vo federálnom rozpočte. Povedal, že Kongres musí limit dlhu zvýšiť, pretože to pomôže ekonomike, zamestnanosti a v konečnom dôsledku to zníži dlh. Som prekvapený, že ho stále niekto počúva, pretože nepovedal nič inšie len to, že viac dlhu, zníži dlh. A Minister Financií Timothy Geithner podporuje ešte lepší nápad; zrušiť výšku limitu na dlh absolútne; áno absolútne. Neveríte, pozrite si video medzi minútou 7:00 a 7:15.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.

 

Matúš Pošvanc

Tagged , , , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár