Nemožnosť dohody o rozpočte EU. Kto je naj-sexi muž v Japonsku?

Asi najdôležitejšou udalosťou týždňa bola impotencia lídrov EU dohodnúť sa na rozpočte spoločenstva na ďalších 7 rokov. Francúzi chceli zachovať dotácie do poľnohospodárstva, Briti chceli 200 miliardové škrty, Dánsko požadovalo vlastné garancie, východoeurópske krajiny s južanskými krajinami zas zachovanie rozvojových projektov. Prezident Van Rumpoy publikoval po skončení summitu pár poznámok, v ktorých uistil, že sa bude v procese zostavovania rozpočtu pokračovať a bude sa naďalej hľadať konsenzus medzi 27 krajinami. Uviedol, že sa nič hrozné nestalo (v tom má inak pravdu) a že je normálne, ak diskusia o tak vážnej téme, akou je rozpočet, bude prerokovaná na dva krát, rovnako ako tomu bolo v roku 2005. Čo je dôležité podľa neho je to, že posledný návrh bol pripravený pro-rastovo. A taký by mal byť prijatý i akýkoľvek ďalší rozpočet.

Moody´s znížila rating Francúzsku na Aa1 z Aaa s negatívnym výhľadom. Hlavnými dôvodmi bolo negatívny dlhodobý výhľad ekonomiky, neisté verejné financie a veľké pohľadávky francúzskeho bankového sektora v krajinách periférnej Európy. Je vysoko pravdepodobné, že Moody´s zmení z tohto dôvodu i rating ESM, podľa vlastných pravidiel. Moody´s rovnako ponechala minulý týždeň negatívny výhľad pre taliansky bankový sektov vzhľadom na zhoršovanie sa kvality aktív bánk, nízkej ziskovosti a obmedzeného prístupu bánk ku kapitálu.

Medzičasom a na „prekvapenie“, dosiahli španielske zlé pôžičky nový rekord – 178 mld. euro. Znamená to, že španielske banky budú potrebovať pravdepodobne dva krát toľko, ako im bolo prisľúbené ešte v Júli tohto roku (100 mld. €). A Španielsko čelí i ďalším problémom. V nedeľu sa konajú v Katalánsku regionálne voľby. No a vyzerá to, že by mohli vyhrať nacionalisti, ktorí nehovoria o ničom inom, len o secesii od Španielska. To by bol pre premiéra Rajoya dosť veľký problém, pretože sa dodnes snaží ukazovať (ale skôr len akože), že Španielsko je stabilné a fiškálne zodpovedné. Žeby sme teda videli koniec Španielska, ako ho poznáme?

Čoraz viac Grékov pácha samovraždy. Minister Nikos Dendias ukázal štatistiky polície o samovraždách v krajine; 677 ľudí sa zabilo v 2009, 830 v 2010, 927 v 2011 a 690 do 23. Augusta tohto roku. To je viac ako 3100 od začiatku krízy. A tá nevyzerá, že by ustávala. Ministri financií EU a zástupcovia MMF hľadali tento týždeň riešenie pre Grécko, avšak ako obyčajne ho nenašli. Konečné rozhodnutie o uvoľnení ďalších 44 mld. euro sa tak odkladá. A my musíme na konečné riešenie opäť len čakať. Dočkať sa však asi nedočkáme, pretože bez veľkého krachu krajiny, sa kríza v Grécku nevyrieši.

Čo myslíte? Kto je naj sexi muž v Japonsku? Jednoduchá odpoveď – predsa ten, kto vlastní dlhopisy japonskej vlády. Nie, nežartujem. Japonské Ministerstvo financií spustilo marketingovú kampaň, ktorá má zaujať mužov v strednom veku v krajine, aby pomohli vláde financovať ich dlh. Požiadavky na pôžičky sú totižto omnoho vyššie, ako je súčasná ponuka kapitálu pre Japonsko.

A pozrime sa tiež na údajne najdôležitejší graf na svete. Ten zobrazuje čínske rezervy, ktoré sú tvorené z prebytkov obchodnej bilancie a ktoré boli používané na nákup amerických dlhopisov. Russell Napier konzultant CLSA Asia-Pacific Markets o grafe povedal: „Rast čínskych rezerv určoval všetky dôležité udalosti na finančných trhoch po dve posledné dekády. Bol základom globálneho rastu a dnes je fuč.“

Prezident FED-u Ben Bernanke naliehal na Kongres a Obamovu administratívu, aby urýchlili riešenie tzv. problému „fiškálneho útesu,“ ktorý znamená, že v januári 2013 by sa aplikovali automatické škrty vo federálnom rozpočte. Povedal, že Kongres musí limit dlhu zvýšiť, pretože to pomôže ekonomike, zamestnanosti a v konečnom dôsledku to zníži dlh. Som prekvapený, že ho stále niekto počúva, pretože nepovedal nič inšie len to, že viac dlhu, zníži dlh. A Minister Financií Timothy Geithner podporuje ešte lepší nápad; zrušiť výšku limitu na dlh absolútne; áno absolútne. Neveríte, pozrite si video medzi minútou 7:00 a 7:15.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.

 

Matúš Pošvanc

Pridaj komentár