Nezaradené

Neistota na trhoch miluje drahé kovy.

Cena zlata sa minulý týždeň omnoho viac hýbala; striebro akoby troška zamrzlo. Zlatu sa podarilo vyskočiť minulú stredu nad 1370 USD, kde sa však dlho neohrialo. Potom postupne klesalo. V piatok sa prepadlo na chvíľu až k 1335 USD, avšak pohyb nadol zatiaľ ustálo. Striebro bolo pokojnejšie. Pohybovalo sa v princípe od 19,5 do 20,5 USD počas celého týždňa, až na pár krátkodobých momentov.

Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1365,4 USD, čo bolo o 23,5 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 20,25 USD, čo bolo o 50 centov viac ako týždeň predtým. Pomer cien zlata a striebra týmto mierne klesol na úroveň 1 ku 67,43 čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo viac ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 271,53 a stúpol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 107,19 a rovnako stúpal.

Na trhoch existuje stále dostatočná neistota na to, aby špekulanti dokázali ceny drahých kovov spôsobom tlačiť nahor, resp. ich udržať na úrovniach, ktoré sme nevideli už veľmi dávno. Finančný systém sa od roku 2008 zmenil len v tom, že je viac závislý na rozhodnutiach centrálnych bánk. A tak neistota okolo talianskych bánk, ktoré majú okolo 17 % nesplácaných úverov, pokles hodnoty Deutchebank, či obmedzenie výberu finančných prostriedkov z niektorých britských fondov zameraných na trh s nehnuteľnosťami, generuje dostatok neistoty. A tak sme svedkami toho, že má čoraz viac vládnych dlhopisov negatívne úročenie. Dopyt po nich a na druhú stranu následné hľadanie akýchkoľvek iných ziskových príležitostí investorov spôsobuje pokles výnosov aj na iných finančných nástrojoch. V prípade, že bude daná situácia pokračovať, je veľmi pravdepodobné, že sa časť zdrojov preleje aj do drahých kovov. Je tu však zatiaľ jedno veľké „pokiaľ“. Pre investora do drahých kovov je preto dnes kľúčová otázka, či sa toto prelievanie zdrojov už deje, resp. či má nárast cien drahých kovov nešpekulatívny základ.

Treba povedať, že situácia na trhu s drahými kovmi je stále veľmi podobná tej pred mesiacom. Dopyt po drahých kovoch síce rastie, ale pri zvyšujúcich sa cenách rovnako rastie ochota vlastníkov zlata a striebra sa kovu zbavovať. Zlato a striebro sú totižto hromadené a je ich relatívne dostatok. Závisí od ich ceny vo fiat menách, koľko zlata sa bude na trhu ponúkať.

To, či sa zmení trend, bude teda závisieť od ochoty zbavovať sa kovu pri stále vyšších cenách. Ako sa vyvíja tento ukazovateľ pri pohľade na minulý týždeň? Stále sme v stave „contanga“. Zlato je na spotovom – cashovom trhu lacnejšie ako na trhu s futures. Veľkým hráčom sa oplatí dnes nakupovať lacnejšie zlato na spote, naskladniť ho a predať voči tomuto zlatu futures kontrakt so stávkou na pokles ceny. Čo je však možno zaujímavé, s rastom ceny sa minulý týždeň neobjavilo na spotovom trhu toľko zlata, ako to bolo pri raste ceny za ostatné mesačné obdobie. Trh sa mierne napína – na zlate i na striebre. Avšak o strese, resp. o prevyšovaní dopytu po fyzickom kove, nemôže byť zatiaľ ani reč.

S rastom ceny rovnako utíchli správy o tom, že sa zlato hromadne vyváža do Číny. Dnes je dosť možné, že sa deje presný opak a čínsky investori sa zbavujú zlata, ktoré nakúpili zo začiatku roku za ceny okolo 1100 USD.

Cenové pohyby na najbližšie obdobie je však len veľmi ťažké predpovedať. V prípade, že sa potvrdí, že fyzického zlata na trhu ubúda, bude to signál pre ďalší rast cien. Rast cien by bol konečne podporený aj nešpekulatívnym dopytom. Avšak možná je i opačná situácia. Pre ňu hovorí zas fakt, že stále je relatívny dostatok obchodníkov, ktorí sú ochotní na spotovom trhu predávať. A tak môžu ceny drahých kovov aj klesať.

Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom

1_ceny_28_16

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár