Nezaradené

Naráža striebro na dno?

Minulý týždeň drahé kovy zažili mierny cenový nárast. Do stredy sa zlato vyšplhalo na 1242 USD. V pondelok bolo pritom ešte len niekde okolo úrovne 1210 USD. Následne sa však všetka para vytratila a padalo k úrovniam zo začiatku týždňa. Striebro sa správalo skoro podobne. Začiatkom týždňa síce mierne klesalo na úroveň k 15 USD, avšak potom rovnako ako zlato stúpalo. Svoj týždenný vrchol zažilo niekde v okolí 15,47 USD vo štvrtok.

Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1221,9 USD, čo bolo o 5,7 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 15,05 USD, čo bolo o 15 centov menej ako týždeň predtým. Pomer ceny zlata a striebra týmto stúpol opäť vyššie na 1 ku 81,19, čo znamená, že striebro minulý týždeň kleslo viac ako zlato. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 179,91 a mierne stúpal. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 69,72 a mierne stúpal.

Už – už sa zdalo, že zlato sa opätovne rozbehne a nič ho nezastaví, aby prekonalo hranice 1250, či 1300 USD. Mnohí, čo sledujú cenu zlata sa určite na to už tešili. Ako sme však spomínali minulý týždeň, zlata bolo na trhu dostatok. Dopyt zároveň vyprchal. Minulý týždeň sme zažili klasický špekulatívny pohyb. Ten pravdepodobne vyvolali slová guvernérky Yellen z amerického FEDu, ktoré si investori „rozkódovali“ tak, že FED sa o trhy postará novými stimulmi. Eufória potlačila ceny žltého kovu vyššie. Veď viac peňazí, znamená vyššie ceny zlata. Alebo, že by to tak nebolo? Áno, nebolo. Vzhľadom na to, že sa jednalo eufóriu, tak aj dopadla. Na trhu so zlatom sa oproti predminulému týždňu veľa nestalo. Na trhu so zlatom nezaznamenávame žiadne momenty stresu – vyjadrenej bakwardáciou. Stále platí, že ak sa neprejaví nejaká významnejšia zmena v ekonomických ukazovateľoch, najbližšie obdobie môžeme očakávať i pokles dolárovej ceny žltého kovu späť k hodnotám z konca minulého roku.

Na striebre sa naopak prejavuje zmena. S poklesom ceny sa zvyšuje stres na trhu. Striebro sa výrazne blíži k backwardácii Striebra je na trhu dnes relatívne menej, ako zlata. Dopyt sa zvyšuje a ponuka je obmedzenejšia. V tomto momente sa dá povedať, že striebro naráža na svoje dolárové dno. Nezabúdajme však na to, že táto relatívna sila, môže vyprchať veľmi rýchlo. Globálna ekonomika nie je na tom lepšie ako začiatkom roka. A striebro je dnes primárne priemyselný kov, ktorý na zlé globálne správy reaguje poklesom. Pomer ceny zlata a striebra sa posunul na úroveň 1 ku 81. Zníženie pomeru môže stále nastať. Z dlhšieho hľadiska však pomer 1 ku 90 stále podľa môjho názoru platí. Vyzerá to, že dnes si investori myslia, že centrálne banky majú stále všetko pod kontrolou. Dokedy im to vydrží? Nevedno.

Vývoj cien drahých kovov

1_ceny_14_16 gold_14_16 silver_14_16

Zdroj: kitco.com, viagold.sk

Matúš Pošvanc, viagold.sk

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár