Najviac zlata má stále USA

Podľa nedávno zverejnených údajov má stále najviac zlata USA a to až vo výške 8133 ton, nasledované Nemeckom 3384 ton, Talianskom 2451 ton, Francúzskom 2435 ton a Ruskom 1207 ton. Čína stále oficiálne zverejňuje údaj z roku 2009 vo výške 1054 ton, ale tomu už nikto neverí. Skôr sa čaká na to, kedy Čínska centrálna banka povie, koľko zlata od roku 2009 nakúpila. Málokoho by prekvapilo, ak by sa dostala na druhé miesto za USA. Slovensko je na 53 mieste a vlastní 31,7 ton zlata.

Podľa dobre informovaných zdrojov Venezuelská centrálna banka rokuje o vytvorení zlatého swapu s bankami z Wall Streat. Krajina zápasí s vysokou infláciou a úpadkom ekonomiky a zahraničné rezervy potrebuje ako soľ. Nemilá situácia pre túto krajinu. Padli ceny ropy a dokonca i ceny zlata, ktoré Venezuela tak demonštratívne doviezla pred pár rokmi do krajiny ešte za čias Cháveza. Udržať 2_gold_nugetsa pri moci však zjavne prezidentovi Madurovi stojí za akúkoľvek cenu. Každopádne po ich zlate (majú podľa oficiálnych zdrojov 367 ton) dopyt určite bude. Cena zlata je totižto v celku výhodná na nákup.

V Indii nie je len veľký dopyt po zlate. Ale i po striebre. Minulý rok doviezla India viac ako 6843 ton striebra pričom najväčšími exportérmi do Indie bola Čína, Taiwan, Veľká Británia, Nemecko ale i Rusko. Minulý týždeň sme písali, že Čína chce spustiť svoju vlastnú fixáciu ceny zlata v renminbi a podľa predstaviteľov Šanghajskej burzy to bude do konca tohto roku realitou. Daná fixácia nemá byť konkurenciou Londýna ale má byť v súlade s fixáciou LBMA v amerických dolároch. To, že sa Čína k tomuto kroku nakoniec uchýlila môže byť znakom toho, že majú problém s dodávkami fyzického kovu z Londýna, resp. ich môžu očakávať. Danú situáciu treba sledovať.

Možno perlička na záver. Kto by nechcel nájsť len tak 2 kg zlata? To sa podarilo austrálskemu hľadačovi zlata, ktorý našiel kompaktný nuget v neuveriteľnej hmotnosti 2 kg. Podobný objav sa uskutočnil len nedávno, kedy sa podarilo nájsť 5,5 kg nuget. Avšak najväčším nájdeným a zdokumentovaným by mal byť nuget v celkovej hmotnosti 72 kg z roku 1869 tiež z Austrálie.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Matúš Pošvanc

Pridaj komentár