Najšialenejšie portfólio, aké kedy bolo

ron_paulNajšialenejšie portfólio, teda aspoň podľa CNBC, nemá nikto iný ako Ron Paul. Milovník zlata, zlatého štandardu. To mnohých neprekvapí. Ron Paul má však umiestnených až 64 % svojich investícií v ťažobných spoločnostiach zameraných na ťažbu zlata a striebra, 21 % v nehnuteľnostiach a 15 % drží v hotovosti. Zaujímavosťou tiež je, že 1 % svojho portfólia ma stavené na krach akciového trhu. A čo na to samotný Ron Paul je na videu:

 

Ako vidno diverzifikácia Ronovi nič moc nehovorí. Ale ktovie. Možno sa bude smiať na konci dňa práve on.

India je v zlatej komunite stále na radare. Tento týždeň sa najskôr objavili správy spojené s prepadom indickej rupie a úvahami o tom, že by centrálna banka Indie mohla intervenovať v prospech svojej meny prostredníctvom swapu zlata, ktoré kúpila od MMF v roku 2009 (cca. 200 ton), za americké doláre. Správa však bola následne popretá predstaviteľmi vlády. O tom, že situácia v Indii je s dodávkami zlata stále kritická svedčia i marže nad trhovú cenu, ktoré sa pohybujú okolo 40 USD za uncu. Zároveň sa v krajine objavujú stále podivnejšie nápady. Jeden z nich bol predstavený v podobe kampane s názvom „Kampaň na šetrenie v zlate,“ ktorá je zameraná na to, aby chrámy, jednotlivci a inštitúcie dali zlato do bánk, získali by za to úrok, a zlato by mohlo byť požičané výrobcom šperkov. Predpokladá sa, že v rukách Indov, je celkovo 11 % všetkého vyťaženého zlata v histórii ľudstva (18-19 000 ton). Kampaň však nie je prvou v poradí. Podobná tu bola už v roku 2009. Jej výsledok? Žiadny. Indovia kupujú zlato z kultúrnych, sentimentálnych a proti inflačných dôvodov. Dovoz žltého kovu do krajiny by sa zároveň mal opätovne naštartovať po tom, čo centrálna banka vysvetlila zmätok ohľadne nových pravidiel dovozu, primárne tzv. pravidla 80/20 (80 % dovezieš, 20 % musíš vyviezť). Banky v krajine, ktoré sú hlavným dovozcom zlata, predpokladajú, že po výklade pravidiel, sa dovoz obnoví. Čo to však bude naďalej robiť s platobnou bilanciou krajiny sa ešte len uvidí. Asi nič pozitívne a tak môžeme očakávať ďalšie reštrikcie spojené s týmto trhom.

Veľká Británia vyviezla do Švajčiarska v prvom polroku 2013 až 798 ton zlata oproti 83 tonám v tom istom období v roku 2012. O čo sa jedná? S vysokou pravdepodobnosťou to boli 400 uncové zlaté tehly (londýnsky štandard), ktoré šli do švajčiarskych rafinérií, kde sa pretavili na 1 kg tehly, ktoré boli ocajchované ázijskými znakmi a následne vyvezené do Ázie (najskôr Číny).

Čína zároveň kupuje nové bane, ako sa hovorí o sto dvesto. Len tohtoročný nákup banských projektov zo strany čínskych spoločností dosiahol hodnotu 2,24 mld. USD, oproti minuloročnému nákupu v hodnote 1,96 mld. USD. Čínske spoločnosti sa spoliehajú na výrazný dopyt po kove v ich krajine, ktorý dosiahol už 4 tony denne. Na strane druhej veľkí hráči ako je Barrick Gold sa plánujú niektorých banských projektov vzdať. Barrick napr. predáva 12 z 27-mich baní, v ktorých sú náklady ťažby zlata vyššie ako 1000 USD za uncu. Podobne uvažuje spoločnosť Newmont Mining, ktorá plánuje predať 4 projekty.

Matúš Pošvanc

Pozor neprehliadnite !!!!

Konferencia Budúcnosť peňazí 2.0. Vystúpi na nej svetoznámy komentátor James Rickards, autor knihy Currency Wars. Viac info na www.buducnostpenazi.sk. Získajte až 40 % zľavu z poplatku do 02.09. 2013 (akcia je predĺžená) – zadajte zľavový kód UPNER. Neváhajte prihláste sa!

UPNER_plagat_stranka

Pridaj komentár