Striebro, Zlato

Mexické kartely menia drogy za ťažbu rudy

Drogové kartely už nie sú čo bývali. V dnešnej dobe sa nezaoberajú len pašovaním drog a zbraní, ale získané peniaze investujú do ďalších oblastí. Ideálne nelegálnych. V Mexiku napr. kartely začínajú výrazným spôsobom bohatnúť na nelegálnej ťažbe rôznych komodít – železo, striebro. Znie to zvláštne, avšak rovnako diverzifikujú svoje činnosti, kedy nechcú byť závislé len od predaja drog.

Nelegálna ťažba môže byť ekonomicky zaujímavá. Hlavne preto, že oficiálna ťažba musí zodpovedať rôznym povoleniam, ktoré ju predražujú. Náklady sú dnes o to dôležitejšie, keďže klesli základné ceny komodít na trhoch. Dôsledkom je uzatváranie viacerých neproduktívnych ťažobných projektov, ktoré sa prejavujú v znížení produkcie  zlata i striebra. V USA klesla v roku 2013 ťažba zlata o 4 000 kg v porovnaní s predchádzajúcim rokom a ťažba striebra klesla o 235 ton.

India zatiaľ o zmiernení svojich sankcií voči dovozu zlata neuvažuje a do krajine sa pašuje čoraz viac žltého kovu. V ostatnom období dokonca z Afganistanu. Za posledné dva týždne colníci zabavili viac ako  40 kg zlata, ktoré putovalo z Afganistanu na čierny trh Indie. Zlepšenie situácie si oficiálne miesta sľubujú od udelení väčšieho počtu licencií pre komerčné banky, ktoré budú už čoskoro môcť dovážať zlato do krajiny.

Matúš Pošvanc

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár