Rozhovory, Zlato

Marc Faber: Dnes hľadám príležitosti v Taliansku, Portugalsku i Španielsku

Pripravili sme pre Vás rozhovor s legendou v investovaní Marcom Faberom priamo z exotického Thajska, kde sme Marca zastihli. Marc Faber je investor, ktorý v súčasnej dobe pôsobí primárne v Ázii. Jeho ďalšie názory, komentáre a odporúčania si môžete pozrieť na stránke GloomBoomDoom.com. Rozprávali sme sa s ním o situácii v USA, EU ale i v Ázii a nakoniec nás zaujímal jeho súčasný názor na drahé kovy. Čo teda Marc Faber na súčasnú situáciu?

(prosím ospravedlňte zo začiatku horšiu kvalitu záznamu; bohužiaľ nebolo ideálne spojenie a aj po úpravách záznamu sa mi úplne nepodarilo odstrániť všetky neduhy)

Voľný prepis rozhovoru:

Prečo si myslíte, že sú americké štátne pokladničné poukážky najväčšou bublinou aká tu kedy bola?

V USA sme svedkami veľmi veľkých rozpočtových deficitov a je tam obrovské množstvo nezaistených záväzkov, ku ktorým sa hlási Americká vláda. Z tohto dôvodu, či už republikáni alebo demokrati budú mať problémy pri znižovaní výdavkov. Na druhej strane tu máme spomaľujúcu sa ekonomiku a z tohto dôvodu bude problém dvíhať dane. Preto z môjho pohľadu budeme v nasledujúcom období svedkami obrovských problémov s rozpočtovým deficitom v USA.

Ako by ste porovnali USA dnes a pred 10-timi rokmi, aj vzhľadom na súčasné problémy?

Finančná situácia za ostatných 10 rokov v USA značne upadla. Po prvé, stredná trieda v USA stratila peniaze. A po druhé, sa znížili reálne príjmy väčšiny obyvateľstva. A veľkosť dlhu a zároveň nezaistené záväzky vlády sú na veľmi vysokej úrovni.

Presuňme sa teraz do Európy. Čo si myslíte o problémoch Európy, ako sú dlhy štátov, neschopnosť európskych politikov prijímať relevantné opatrenia, nesolventný bankový sektor?

Rovnako ako v USA tu máme podobnú situáciu, či už na poli značného zadlženia sa, expanzie úverov bez relevantného ekonomického rastu za ostatných 10 – 15 rokov. A to, na čo mnohí ekonómia dnes zabúdajú je to, na čo, je tento kapitál používaný. Je tento kapitál používaný na investície do ľudských zdrojov, výskumu, či investícií na nákup nových zariadení, alebo je použitý na spotrebu? A v prípade Grécka, Španielska, Portugalska a do určitej miery i Francúzska bol viac menej používaný na spotrebu, podobne ako tomu bolo v USA. A dnes tieto vysoko zadlžené krajiny podľa môjho názoru, nech oficiálne zdroje hovoria čo chcú, budú rásť veľmi pomaly alebo vôbec.

Aktuálna otázka. Včera (5.7) ECB znížila svoju základnú sadzbu na historické minimum a uvoľňuje podmienky pre zábezpeky bankám. Pomôže to Európe?

Nemyslím si to. Nech dnes vlády urobia hocičo, môže len oddialiť problémy, ale určite ich nevyriešia. Problémom je príliš veľa dlhu. A hlavnou otázkou dňa dnes ostáva to, ako dlho bude Nemecko chcieť financovať nadmernú spotrebu v Španielsku, Taliansku, Grécku a Portugalsku. A ešte by som rád dodal, že aj keď nie je situácia v týchto krajinách ideálna a tieto krajiny sa približujú k minimám z roku 2007-2008 a dokonca môžu padnúť i nižšie, existujú tam slušné podniky, ktoré sú dnes relatívne lacné a do ktorých sa dnes podľa môjho názoru oplatí investovať. Vidím tam reálnu hodnotu.

Poďme sa pozrieť i na situáciu v Ázii. Ako vidíte dnes situáciu v Číne, resp. iných ázijských krajinách?

Ak sa pozrieme na Áziu, tak väčšina ázijských ekonomík je napojených na Čínu. Ekonomika Číny však do značnej miery spomaľuje. Avšak podľa môjho názoru nie sú ostatné ázijské ekonomiky v recesii. Vedú si relatívne dobre. Ale moc nerastú. Napr. McDonald oznámil nedávno, že jeho predaje sa pomaly z roka na rok v tejto oblasti znižujú. A ak McDonald oznámil, že sa jeho predaj z roka na rok prepadá, verte mi, že toto je veľmi dobrý indikátor toho, ako sa ekonomikám v Ázii darí. Kórejský export klesá, Taiwanský export klesá tiež. Toto sú rovnako veľmi spoľahlivé indikátory ekonomickej aktivity v Ázii. Dnes teda nemáme ešte kontrakciu, ale tiež nie je v Ázii rast.

Ako hodnotíte taktiku Číny v kontexte jej aktivít proti doláru?

Čína je už dávno ekonomickou superveľmocou. Mnohé krajiny majú dnes omnoho výraznejšie obchodné vzťahy s Čínou ako s USA. Viaceré krajiny, ako je Brazília, Čile dne exportujú omnoho viac do Číny ako do USA. To, čo ešte Čína nemala, bola voľne obchodovateľná mena, ktorú súčasnými aktivitami nadobudne.

Keďže sa Číne pomaly darí predstavovať svoje Renminbi ako medzinárodne obchodovateľnú menu, myslíte si že to ovplyvní status amerického dolára ako rezervnej meny? Aký vplyv to bude mať na dolár?

Dolár už dávno stratil značnú časť svojej kúpnej sily. Dnes je síce relatívne silný, pretože globálna likvidita je značne napnutá. V princípe sme mali pred dvoma rokmi optimizmus ohľadne Európy a pesimizmus ohľadne USA. Dnes je situácia opačná. Ale ja osobne nevidím jediný dôvod, prečo by sme mali byť dnes z dlhodobého hľadiska optimistický ohľadne USA. Aj keď z krátkodobého hľadiska budeme svedkami rastúcej sily doláru, ale to len z toho dôvodu, že iné meny sú na tom horšie.

Približne pred dvoma týždňami, ste v médiách predpovedali globálnu recesiu. Aké sú podľa Vás najdôležitejšie dôvody pre toto tvrdenie.

Recesia je v Európe. Máme ekonomické spomalenie v USA, aj keď sme boli svedkami určitého zotavenia sa ich ekonomiky po roku 2009. A máme tu spomalenie i v Ázii. Máme pokles cien komodít. Čiže producenti komodít majú menej zdrojov na svoju spotrebu. Čiže v princípe tu máme dnes dole zamierenú špirálu.

Čo si myslíte o zlate v súčasnosti?

Ja dnes osobne každému hovorím, aby mal nejaké zlato. A rovnako i ja akumulujem zlato. Pretože ak sa pozriete na ostatné 2 – 3 roky, tak reakcia na ekonomické problémy bolo tlačenia viac a viac peňazí. A na konci tohto kolotoča budete mať v zlate menu, ktorá je seriózna. Dnes sme však stále vo fáze korekcie. A možno klesne cena aj na 1400 USD/ unca. Ale máme tu samozrejme rôzne aktíva a je treba tiež diverzifikovať svoje portfólio či už kúpou nehnuteľností, akcií, hotovosti, alebo dlhopisov a samozrejme, ja osobne budem mať i nejaké zlato. Podľa môjho názoru pôjde inak cena zlata omnoho vyššie.

Aký je Váš názor na striebro? Viacero investorov, ako je napr. Eric Sprott, sú veľmi pozitívne naladení na striebro.

Podľa môjho názoru pôjde rovnakým smerom ako zlato. Možno viac, možno menej. To neviem.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, podporte a zdieľajte nás prosím na linkovacích službách.

Za rozhovor ďakuje Matúš Pošvanc, upner.com

Tagged , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár