Inflácia, Striebro

Manipulácia, striebro a JP Morgan

David Morgan je vlastníkom spoločnosti silverinvestor.com a hovorí s Maxom Kaiserom ohľadne vývoja na trhu so striebrom. Prinášame Vám stručný prehľad rozhovoru.

Prednedávnom Ron Paul využil možnosť opätovne naznačiť „helikopter Benovi“ (Ben Barnanke, FED), že americký dolár má reálne problémy s udržaním si hodnoty, pričom to demonštroval na striebornej minci. Video sme publikovali aj na našom blogu dva týždne späť. David Morgan ukazuje Maxovi mincu, s ktorou Ron Paul mával na Bena a vysvetľuje, že je to minca s názvom „silver circle“. Silver circle je inak iniciatíva, ktorá pripravuje aj nový film zobrazujúci situáciu okolo problémov FED-u, amerického dolára a významu striebra po kolapse amerického dolára. Trailer k filmu. Uvidíme, možno bude film zaujímavý. Ďalej sa rozprávajú o ďalších kampaniach zameraných na význam striebra. Jedným z blogov, ktoré spomínajú je http://sherriequestioningall.blogspot.com/ v ktorom sa dáma zaoberá aj situáciou okolo JP Morgan, či Goldman Sachs.

Pre nás zaujímavejšia je však informácia ohľadne pomeru striebra na tzv. papierovom vs. fyzickom trhu. Tu Morgan na otázku, či je pomer vo výške 100 ku 1 (papierové ETF vs fyzické striebro), odpovedá, že posledné správy z októbra minulého roku hovoria o pomere 400 ku 1. Zároveň sa zaoberá nedávnym obchodovaním na trhu. Vtedy bolo v priebehu jednej hodiny predaných 110 000 kontraktov (550 miliónov uncí), čo je skoro ¾ celkovej ročnej produkcie striebra. Toto správanie považuje za manipuláciu na trhu so striebrom. Pričom po poklese ceny, ktorá bola spôsobená masívnym predajom papierového striebra veľkými hráčmi ako je JP Morgan, sa naopak realizovali nákupy vo fyzickom striebre. Zjednodušene povedané – JP Morgan si znížil cenu striebra papierovým striebrom, aby mohol nakúpiť fyzické.

Ďalej sa rozprávajú o Sprott management, ktorý je vlastnený Ericom Sprottom multimilionárom a ktorý rovnako ako Morgan považuje striebro za investíciu tohto desaťročia. Inými slovami striebro by malo ďalej rásť.

V rozhovore sa ešte venujú iniciatívam niektorých vlád voči svojmu zlatu, ktoré majú uskladnené mimo svojich krajín. Informovali sme o tom tiež pred týždňom. Konkrétne sa jedná o Nemcov a Švajčiarov a samozrejme sa spomína aj Venezuela, ktorej zatiaľ stále nedodali jej zlato z Bank of England (od Augusta 2011). V tomto zmysle sa objavujú aj špekulácie o tom, či náhodou FED nepoužíva zlato iných krajín na manipuláciu na trhu so zlatom.

Záver rozhovoru venujú situácii ohľadne JP Morgan, ktorá stavila príliš veľa na pokles ceny striebra (shorty) a ak by cena striebra za uncu vyskočila na 50 USD musela by vyhlásiť bankrot. Morgan len pridáva informáciu o tom, že banka je už dávno podľa jeho názoru insolventná. To je aj dôvod manipulácií na trhu so striebrom touto spoločnosťou.

Spracoval a doplnil Matúš Pošvanc

 

Tagged , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →