Striebro, Zlato

Majú centrálne banky svoje zlato?

To sa minulý rok podujala zistiť nemecká Bundesbanka, ktorá sa dohodla s americkým FEDom, že jej vráti časť zlata držaného v USA späť do Nemecka. O tom sme viac krát informovali a zatiaľ to dopadlo tak, že pokiaľ pôjde všetko súčasným tempom, Nemci uvidia svoje zlato tak v roku 2055. Ak nie teda i neskôr. Druhou centrálnou bankou, ktorá má pochybnosti alebo chce pochybnosti o svojom zlate držanom mimo svojho územia vyvrátiť, je rakúska centrálna banka. Tá si objednala nezávislý audit zlata držaného v Bank of England. Rakúsko tam má uložených 150 ton zlata z celkového objemu 280 ton. Rakúska centrálna banka bola donútená k vykonaniu takého auditu na základe tlaku verejnosti.

Minulý týždeň sa objavila informácia o tom, že Barclays manipulovala s cenou zlata. Blogosféra jasala o potvrdení dávno známeho faktu o manipulácií s cenami drahých kovov. Avšak mali by sme byť objektívny. Tento prípad sa podľa môjho názoru nedá považovať za potvrdenie manipulácie s cenami drahých kovov. Skôr sa jedná o nezákonné praktiky voči klientom Barclays. V prípade sa jedná o to, že klientom banky mal byť vyplatený zárobok z predaja opcie. V prípade, že by bola opcia na zlato nad cenou 1558 USD, banka ju mala vyplatiť. To, čo urobil obchodník banky, bolo pravdepodobne nelegálne, pretože v čase fixácie ceny sa postaral o to, že cena klesla pod danú hranicu. Celkom prešibaným spôsobom. Predal časť zlata banky na trhu, kde stratil pre pokles ceny, avšak zarobil na opcii. Tento prípad však nedokazuje, že trh so zlatom je manipulovaný. Skôr by som sa zameral na iné praktiky, ktoré to umožňujú ako sú HFT, či intervencie centrálnych bánk na trhu s drahými kovmi. Toto správanie bolo len nezákonnou a neetickou praktikou banky voči klientovi.

Celkom dobrá správa prišla z LBMA (London Bullion Market Association), ktorá pred nedávnom oznámila, že končí londýnsky fix striebra pod taktovkou London Silver Market Fixing Limited. Fixing je pre trh potrebný. Je potrebný pre ťažiarov i obchodníkov. Preto je celkom pozitívne, že sa objavilo viac ako 250 návrhov toho, ako v budúcnosti strieborný fix realizovať a pokračovať v jeho zverejňovaní.

Podľa štatistík švajčiarskeho colného úradu, vyviezlo Švajčiarsko minulý rok 2777 tona zlata a doviezlo 3080 ton zlata. Svedčí to o veľkých pohyboch na trhu s fyzickým zlatom, keďže Švajčiarsko zlato neťaží, avšak sídlia tam najkvalitnejšie firmy, ktoré rafinujú zlato. A presne v tejto súvislosti treba danú informáciu čítať. Niekto predal 2777 ton zlata. Švajčiari kupcovi pretavili 2777 ton zlata; a poslali ho pravdepodobne do Ázie a Indie. Pri nízkych cenách v minulom roku sa určite niektorí kupci radovali.

Matúš Pošvanc

Tagged ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár