Mainstrem si všimol odliv zlata do Ázie

Odliv zlata zo západných ekonomík smerom do Ázie si začali všímať i mainstreamové médiá. Svedčí o tom i na videu nižšie vystúpenie reportéra agentúry Bloomberg, ktorý hovorí o tom, že pred nedávnom boli londýnske sklady plné zlata, avšak dnes „zívajú“ prázdnotou, pretože zlato je vyvážané do Švajčiarska, kde je pretavené na nový štandard (1kg tehly) a vyvážané do Ázie.

 

Niektoré švajčiarske rafinérie sú zároveň kritizované za to, že v niektorých prípadoch importujú zlato z konfliktných oblastí a rafinujú ho pre diktátorov. Výrobcovia tehál samozrejme obvinenia popierajú. Napomôcť stransparentneniu by malo nové vykazovanie dovozu a vývozu zlata do a zo Švajčiarska, ktoré by malo byť rozdelené po jednotlivých krajinách. Podľa niektorých údajov až 70 % všetkého obchodu so zlatom sa nejakým spôsobom Švajčiarska dotkne.

Indickí predstavitelia majú pravdepodobne miernu schizofréniu. Najprv sa objavia informácie o tom, že vláda uvažuje nad znížením reštrikcií dovozu zlata do krajiny. Dokonca predstavitelia ministerstva financií vyhlásia, žedo konca mesiaca budú revidované opatrenia súvisiace s dovozom zlata do Indie“. Vzápätí však centrálna banka vyhlási, že nič také neplánuje. A ak by k uvoľneniu pravidiel dovozu zlata prišlo, šlo by o pomalé a umiernené kroky tak, aby sa nenarušila dosiahnutá udržateľnosť platobnej bilancie krajiny, ktorú dovoz zlata podkopával. Takže si môžete ako vždy vybrať, čo presne India plánuje.

Matúš Pošvanc

Pridaj komentár