Striebro, Zlato

Mainstrem si všimol odliv zlata do Ázie

Odliv zlata zo západných ekonomík smerom do Ázie si začali všímať i mainstreamové médiá. Svedčí o tom i na videu nižšie vystúpenie reportéra agentúry Bloomberg, ktorý hovorí o tom, že pred nedávnom boli londýnske sklady plné zlata, avšak dnes „zívajú“ prázdnotou, pretože zlato je vyvážané do Švajčiarska, kde je pretavené na nový štandard (1kg tehly) a vyvážané do Ázie.

 

Niektoré švajčiarske rafinérie sú zároveň kritizované za to, že v niektorých prípadoch importujú zlato z konfliktných oblastí a rafinujú ho pre diktátorov. Výrobcovia tehál samozrejme obvinenia popierajú. Napomôcť stransparentneniu by malo nové vykazovanie dovozu a vývozu zlata do a zo Švajčiarska, ktoré by malo byť rozdelené po jednotlivých krajinách. Podľa niektorých údajov až 70 % všetkého obchodu so zlatom sa nejakým spôsobom Švajčiarska dotkne.

Indickí predstavitelia majú pravdepodobne miernu schizofréniu. Najprv sa objavia informácie o tom, že vláda uvažuje nad znížením reštrikcií dovozu zlata do krajiny. Dokonca predstavitelia ministerstva financií vyhlásia, žedo konca mesiaca budú revidované opatrenia súvisiace s dovozom zlata do Indie“. Vzápätí však centrálna banka vyhlási, že nič také neplánuje. A ak by k uvoľneniu pravidiel dovozu zlata prišlo, šlo by o pomalé a umiernené kroky tak, aby sa nenarušila dosiahnutá udržateľnosť platobnej bilancie krajiny, ktorú dovoz zlata podkopával. Takže si môžete ako vždy vybrať, čo presne India plánuje.

Matúš Pošvanc

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár