Striebro, Zlato

Má Nemecko v USA nejaké zlato alebo ho FED predal?

Minulý týždeň sme sa dozvedeli, že nemecká Bundesbanka doviezla len 37 ton zlata späť do Nemecka v rámci svojho plánu získať priamu kontrolu nad 674 tonami zlata, ktoré skladovala v USA a v Paríži. Tento týždeň sme sa dozvedeli, že väčšina zlata pochádzala z Francúzska a len 5 ton bolo z USA. To začalo vyvolávať otázky ohľadne toho, či vôbec americký FED nemecké zlato dokáže vrátiť. Oficiálne vysvetlenie je také, že dovoz zlata z Paríža bol jednoduchší a že Bundesbanka zároveň spolupracuje na dovoze zlata s Bankou pre medzinárodné zúčtovanie, ktorá organizuje prevoz aj pre ďalšie krajiny. Tak uvidíme, či FED nemecké zlato má alebo ho niekomu prenajal.

Po minulotýždňovom oznámení Deutche Bank o opustení londýnskeho fixingu sa ostatné banky obracajú na externých poradcov, ktorí im majú pomôcť stanoviť nový systém stanovovania fixingu. Aj keď nepadlo doteraz žiadne obvinenie v kauze manipulácie londýnskeho fixu, mnohí akademici poukazujú na fakt, že metóda stanovovania je zastaralá. Singapore Bullion Market Association opustila rovnako svoj zámer stanovovať fixing na ázijských trhoch. Diskusiu o tom viedla asociácia viac než rok, avšak po prevalení sa problémov s európskym fixingom, tamojšie banky vyjadrili nezáujem o participáciu na tomto procese. Vymyslieť vlastný business model je asi ťažšie.

Cez týždeň sa objavili správy o možnom uvoľnení reštrikcií na dovoz zlata do Indie. Správa pohla s trhom a je za ňou predsedníčka parlamentu Sonia Gandhiová, ktorá vyzvala vládu, aby prehodnotila tvrdé opatrenia proti dovozu zlata. To nie je zanedbateľná správa, pretože na tlak politikov aj v minulosti vláda nakoniec ustúpila od niektorých opatrení proti dovozu zlata. Na strane druhej minister financií Chidambaram v Davose oznámil, že žiadne zmeny v sankciách na dovoz zlata sa neplánujú minimálne do konca marca 2014, kedy končí rozpočtový rok v Indii.

Dve veľké ruské ťažobné spoločnosti Petropavlovsk a Nord Gold oznámili, že na rok 2014 plánujú obmedziť produkciu zlata, vzhľadom na prepad cien v roku 2013. Opatrenie je súčasťou plánu úspor nákladov a uzavretia niektorých nerentabilných baní. Rovnako najväčší producent zlata v Rusku Polyus Gold oznámil, že nebude otvárať žiadne nové ťažobné projekty.

Japonská centrálna banka sa snaží vyvolať infláciu v krajine už dlhšie obdobie. Na to reaguje i tamojší trh so zlatom. Ten po dlhých 9 rokoch opätovne rastie, keď najväčší domáci predajca Tanaka Kikinzoku Kogyo oznámil nárast predaja zlata o 63 %. Zlato sa stáva zaujímavou investíciou pre domácich individuálnych investorov, ako ochrana pred infláciou.

Matúš Pošvanc

Tagged , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár