Má Nemecko v USA nejaké zlato alebo ho FED predal?

Minulý týždeň sme sa dozvedeli, že nemecká Bundesbanka doviezla len 37 ton zlata späť do Nemecka v rámci svojho plánu získať priamu kontrolu nad 674 tonami zlata, ktoré skladovala v USA a v Paríži. Tento týždeň sme sa dozvedeli, že väčšina zlata pochádzala z Francúzska a len 5 ton bolo z USA. To začalo vyvolávať otázky ohľadne toho, či vôbec americký FED nemecké zlato dokáže vrátiť. Oficiálne vysvetlenie je také, že dovoz zlata z Paríža bol jednoduchší a že Bundesbanka zároveň spolupracuje na dovoze zlata s Bankou pre medzinárodné zúčtovanie, ktorá organizuje prevoz aj pre ďalšie krajiny. Tak uvidíme, či FED nemecké zlato má alebo ho niekomu prenajal.

Po minulotýždňovom oznámení Deutche Bank o opustení londýnskeho fixingu sa ostatné banky obracajú na externých poradcov, ktorí im majú pomôcť stanoviť nový systém stanovovania fixingu. Aj keď nepadlo doteraz žiadne obvinenie v kauze manipulácie londýnskeho fixu, mnohí akademici poukazujú na fakt, že metóda stanovovania je zastaralá. Singapore Bullion Market Association opustila rovnako svoj zámer stanovovať fixing na ázijských trhoch. Diskusiu o tom viedla asociácia viac než rok, avšak po prevalení sa problémov s európskym fixingom, tamojšie banky vyjadrili nezáujem o participáciu na tomto procese. Vymyslieť vlastný business model je asi ťažšie.

Cez týždeň sa objavili správy o možnom uvoľnení reštrikcií na dovoz zlata do Indie. Správa pohla s trhom a je za ňou predsedníčka parlamentu Sonia Gandhiová, ktorá vyzvala vládu, aby prehodnotila tvrdé opatrenia proti dovozu zlata. To nie je zanedbateľná správa, pretože na tlak politikov aj v minulosti vláda nakoniec ustúpila od niektorých opatrení proti dovozu zlata. Na strane druhej minister financií Chidambaram v Davose oznámil, že žiadne zmeny v sankciách na dovoz zlata sa neplánujú minimálne do konca marca 2014, kedy končí rozpočtový rok v Indii.

Dve veľké ruské ťažobné spoločnosti Petropavlovsk a Nord Gold oznámili, že na rok 2014 plánujú obmedziť produkciu zlata, vzhľadom na prepad cien v roku 2013. Opatrenie je súčasťou plánu úspor nákladov a uzavretia niektorých nerentabilných baní. Rovnako najväčší producent zlata v Rusku Polyus Gold oznámil, že nebude otvárať žiadne nové ťažobné projekty.

Japonská centrálna banka sa snaží vyvolať infláciu v krajine už dlhšie obdobie. Na to reaguje i tamojší trh so zlatom. Ten po dlhých 9 rokoch opätovne rastie, keď najväčší domáci predajca Tanaka Kikinzoku Kogyo oznámil nárast predaja zlata o 63 %. Zlato sa stáva zaujímavou investíciou pre domácich individuálnych investorov, ako ochrana pred infláciou.

Matúš Pošvanc

Pridaj komentár