Rozhovory

Luis James: Zlato vlastníme kvôli prezieravosti, nešpekulujeme s ním

Rozhovor s Louisom Jamesom z Casey Research o súčasných trendoch na trhu drahých kovov

Upner: Mohli by ste komentovať súčasnú situáciu na trhu s drahými kovmi? Boli sme svedkami skoro ročnej korekcie ceny a trhy mnoho krát reagovali na viaceré býčie správy opačne. Čo považujete za najdôležitejšie dôvody pre toto správanie sa?

Louis James: Nuž myslím si, že dnes je trh na určitom rozhraní. Sme svedkami objavov nových ložísk a zároveň prevzatí viacerých ťažobných firiem v odvetví. A pozor. Zároveň v období, keď sa zlato i striebro pripravuje na novú rally. QE3 a ostatné monetárne stimuly či už v USA alebo v EÚ, môžu spôsobiť na trhu eufóriu a rast ceny.

Korekciu na drahých kovoch a omnoho silnejšiu korekciu na akciách ťažobných spoločností, odkedy bolo zlato na svojom vrchole na úrovni 1900 USD, znášali mnohí ťažko. Ja naopak radostne. Závisí to totižto od Vašej perspektívy. Či ste korekciu videli ako ďalšiu príležitosť na kúpu, alebo naopak nešťastie kvôli plánu predávať. A áno, boli sme svedkami korekcie bez ohľadu na tzv. býčie správy. Ale pozor, treba si uvedomiť, že to neboli správy len z oblasti politiky, ktoré mali podporovať rast. Naopak. Bolo úžasné sledovať správy a reporty mnohých ťažobných spoločností, ktoré prezentovali jednoznačne úžasné údaje o nových ložiskách, ktoré mali podporovať rast ich akcií. My sme však boli naopak svedkami výpredajov.

Samozrejme tak, ako rástli náklady na ťažbu, ziskovosť spoločností nebola ideálna a sklamala mnohých investorov, ktorí si mysleli, že vysoké ceny žltého kovu zabezpečia maržu dostatočne vysokú na ďalšie obdobie. Nanešťastie vzhľadom na to, že cena zlata klesla a náklady sa zvyšovali, marže sa následne na to znižovali. Samozrejme toto mohol byť dôvod pre to, aby investori svoje akcie predávali. Muselo to však tiež znamenať, že zároveň verili, že zlato a striebro dosiahli svoj vrchol. Ak by bola pravda to, že ceny kovov budú klesať, tak je racionálne predávať akcie, pretože deväť z desiatich ťažobných spoločností by neprežili. V prípade, že ste teda verili, že ceny kovov nebudú rásť, tak bolo namieste predávať.
Ale ja osobne si nemyslím, že minuloročná cena na úrovni 1900 USD bola vrcholom toho cyklu. Naopak všetko, čo vlády od roku 2008 urobili, má extrémne býčí charakter vzhľadom na ceny drahých kovov. A ak sa pozriete na dnešnú korekciu, nie je ani najsilnejšia a ani najdlhšia v tomto cykle rastu cien drahých kovov. My osobne dnes nakupujeme a snažíme sa využiť čo najviac, túto korekciu v náš prospech.
A čo sa týka toho, prečo sa to stalo, na to sa dá odpovedať len v kontexte toho, že korekcie sú normálnou záležitosťou. Rally na zlate bolo príliš dlhá a príliš rýchla a musela následne skorigovať. Ale trhy by mali byť racionálne. Investori by mali reagovať logicky a s chladnou hlavou; na nešťastie takí nie sú. Naopak mnohí sú horkorkrvný a emócie a psychologický moment hrá vždy významnú úlohu.
Avšak po roku nakoniec zlato vôbec neprelomilo hranicu 1500 USD, ako mnohí predpovedali. To, že sa zlato udržalo nad hranicou 1500 USD zároveň spôsobilo, že ľudia začali opätovne chápať, že koniec rastu cien drahých kovov, je stále veľmi ďaleko. A ako sme videli pred pár týždňami, stačí len malá zmienka o QE 3 zo strany guvernéra FED-u a zlato vyletí hore o 100 USD a to nehovorím o minulo týždennom potvrdení týchto zámerov zo strany FED-u.
Je zároveň nutné investorov upozorniť, že v prípade krachu podobného tomu, ktorý bol v roku 2008, je vysoko pravdepodobné, že budeme opätovne svedkami korekcie, ktorá však bude len dočasná a nebude trvať veľmi dlho. Osobne si však dnes myslím, že sa trh s drahými kovmi len zahrieva. A je to celkom dobrý čas na kúpu.

Upner: Marc Faber nedávno uviedol, že americké dlhopisy sú jedna z najväčších súčasných bublín na trhu. Prečo si však myslíte, že dnes mnohí investori práve naopak investujú do týchto dlhopisov, ako aj dlhopisov iných krajín ako je napr. Nemecko, či Švajčiarsko a nepovažujú za tzv. safe haven práve zlato ?

Louis James: Niektorí „experti“ dlhodobo hovoria ľuďom, že zlato nie sú peniaze, ale nejaká barbarská relikvia minulosti. Bernanke napr. hovorí, že FED vlastní zlato len z toho dôvodu, že je to akási tradícia. A niekedy je veľmi ťažké ísť proti týmto názorom. Veď si zoberte len to, ako ceny drahých kovov fluktuujú. Človek, ktorý vždy investoval do dlhopisov a dal svoje úspory do zlata a striebra a potom videl 15% korekciu počas minulých mesiacov, musel dostať minimálne srdcový záchvat.

Čo však musia mať ľudia na pamäti je to, že nezáleží ako sa cena zlata pohybuje. Fyzické zlato v ich vlastníctve bude vždy fyzickým zlatom a bude mať pre niekoho vždy určitú hodnotu. A naopak pre investičné inštrumenty definované v otázke (dlhopisy), to už pravda nemusí byť. Je veľmi pravdepodobné, že stratia svoju hodnotu a stanú sa pre investorov nezaujímavé. Inými slovami, to, že zlato má nízke resp. žiadne riziko krachu protistrany, z neho robí úplne odlišné aktívum. A v súčasnom po-Lehman, po-MF Global svete, kedy vyzerá, že všetky rozvinuté štáty majú svoje problémy, by investori riziko potenciálneho krachu protistrany nemali brať na ľahkú váhu. Ako hovorí môj šéf, Doug Casey, „zlato je jediným finančným aktívom, ktoré nie je zároveň niekoho iného záväzok voči mne samému“. Preto vlastníme zlato. Je to kvôli opatrnosti a prezieravosti. My nešpekulujeme na rast ceny. Špekulujeme len s akciami.

Upner: Povedzme, že by ste mali odporučiť slovenskému alebo českému investorovi (stredného veku, so strednou averziou voči riziku) investovať jeho peniaze do investičných inštrumentov v drahých kovoch. Ako by ste mu odporučili postaviť si svoje portfólio. Koľko by ste odporučili investovať do tejto oblasti a aké typy inštrumentov preferujete?

Louis James: Absolútne nezáleží, kde dnes investor býva, či v Prahe, Paríži či Palo Alto. Za súčasných podmienok (inak dnes očakávame väčší krach ako bol v príade Lehman Brothers, len nevieme kedy sa to stane), by som hral na istotu. Takže vo všeobecnosti by som šiel na 1/3 zlato, 1/3 špekulácie na akciách, ktoré si dobre vedú v krízových časoch, a 1/3 by som si nechal cash, ale nie na účte v banke. K tomu by som mal 2 základné poznámky. Po prvé, v Casey Research očakávame vysokú infláciu. Ale než udrie s vysokou silou, bude nevýhodné mať nejaký cash. Po druhé, investícia do zlata môže byť realizovaná i prostredníctvom ETF fondov alebo do certifikátov, aké má napr. mincovňa v Perthe. Ale pre klasického priemerného investora, ktorý nebude investovať veľké sumy, odporúčame fyzickú držbu zlata. V princípe si dnes za 10 000 USD viete zaobstarať 6 uncí zlata, čo je realizovateľné a zároveň celkom skladné. Mať totižto papier k tomu, že vlastníte zlato, nie je to isté, ako keď ho máte u seba doma.

 

Upner: Stretávame sa s názormi, že striebro by mohlo byť investičnou príležitosťou tejto dekády. Niektorí argumentujú zvyšovaním sa nákladov na ťažbu, iní poklesom výťažnosti rudy, ďalší šepkajú o manipulácií a niektorí používajú argument historického pomeru zlata a striebra. Čo sú však podľa Vás tie najdôležitejšie faktory, ktoré môže spôsobiť posun ceny striebra, či už hore alebo dole?

Lous James: Striebro a zlato sú síce podobné komodity, ale v skutočnosti sú rozdielne. Striebro má rozsiahle priemyselné využitie, čo môže spôsobiť, že sa bude cena vyvíjať úplne inak, ako pri zlate. Väčšina striebra sa dnes vyprodukuje ako súvisiaci produkt pri ťažbe medi, olova, alebo zinku. To znamená, že väčšina producentov striebra bude ťažiť striebro bez ohľadu na jeho cenu.

To, čo mám však celkom rád, sú určité špecifické časy, ako bol napr. rok 2008, kedy bol výpredaj akcií ťažobných spoločností so striebrom. Ak nastane podobná udalosť opäť, bude pre nás ako investorov omnoho ťažšie vyhľadávať ideálne investičné príležitosti.
Upner: Zaujíma nás ešte historický pomer zlata a striebra. Niektorí argumentujú, že by sa mal pomer zlata vs. striebra zmeniť a omnoho viac priblížiť historickým úrovniam 1 ku 16 (dnes 1 ku 51) a z tohto dôvodu by sa cena striebra mala vyšvihnúť vyššie. Ale skúsme sa na to pozrieť opačne. Nemyslíte si, že je naopak zlato príliš nadhodnotené a daný pomer by sme dosiahli práve poklesom ceny zlata?

Louis James: Nie. Toto nie je správny pohľad. Pozrite sa dnes na vývoj vo svete, devalváciu národných mien. Naopak zlato je z môjho pohľadu podhodnotené. Dnes len vyzerá, že je drahé v porovnaní s cenami v roku 2001. Ale dnes zároveň žijeme v inom svete, ako sme žili v roku 2001. Takže určite nie.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Za rozhovor ďakuje Matúš Pošvanc

Tagged , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár