Zlato

Kupujte lacno, predávajte draho

7 dôvodov prečo akcie ťažobných spoločností drahých kovov vyletia nahor.

Za ostatných 18 mesiacov boli akcie zlatých ťažobných spoločností ubité priam na smrť. GDX – index producentov zlata od mája do júna síce stúpol o 21%, kým zlato šlo hore len o 5%. Pekné. Ale v porovnaní od Januára 2011 je index dole o 28% a zlato je hore o 10%. Takže ako? Príde ešte deň týchto akcií? Dokonca sa už objavujú aj vtipy o investoroch do týchto akcií? Ako napr. „Akcie ťažobných spoločností sú pravdepodobne na tom zle, ale ja spím ako mimino. Budím sa každú hodinu a plačem.“ Smejte sa alebo plačte. Ako chcete. Avšak súčasná situácia na trhu vytvára príležitosť vášho života. Áno. Značne silné tvrdenie. Ale existuje preň niekoľko veľmi pádnych dôvodov.

Dôvod č.1.: Na ceny akcií ťažobných spoločností drahých kovov vplýva cena ich produktu (cena zlata a striebra).

Bez ohľadu na to, čo sa deje v poslednej dobe, akcie historicky kopírovali ceny drahých kovov. A nejedná sa len o empirickú skúsenosť. Je to i logické.

Dôvod č.2.: Tieto akcie nie sú dnes len značne podhodnotené, sú naozaj príznačne lacné.

Vzhľadom na cenu drahých kovov neboli akcie takto lacné od roku 2008. Index HUI je v pomere k cene zlata na úrovni 0,27. Pričom počas obdobia 2003 až 2007 bol primárne v pásme 0,5 – 0,6 a viac krát úroveň 0,6 prekročil. Dnes si môžete za 1000 USD kúpiť približne 0,6 unce zlata. Avšak za 1000 USD investovaných do niektorej z ťažobných spoločností ako je Goldcorp alebo Eldorado Gold by ste mohli mali získať 4, resp. 5 uncí zlata, ktoré tieto spoločnosti vyťažia. Ako skupina sa dnes akcie ťažobných spoločností predávajú 20% pod ich čistú hodnotu aktív, pričom v roku 2007 to bolo 60% nad ich čistú hodnotu aktív.

Dôvod č.3.: Do akcií ťažobných spoločností sa dnes vo všeobecnosti málo investuje.

Existuje nespočetné množstvo analýz, ako málo drahých kovov vlastnia tzv. „main-streamoví“ investori. To však neznamená nič inšie, len to, že vlastnia ešte omnoho menej akcií ťažobných spoločností. Dnes v princípe a vo všeobecnosti veľkí inštitucionálni investori (hedžové fondy, penzijné fondy) majú len 3 % svojho portfólia umiestneného do komodít. Z týchto celkových 3% je len 5% je v zlate alebo akciách týchto ťažobných spoločností, čo je 0,15% ich portfólia. Zamyslite sa popri tom nad stúpajúcim rizikom štátnych dlhopisov naprieč celým rozvinutým svetom a postupným zvyšujúcim sa rizikom spojeným s fiat menami.

Dôvod č.4.: Ten cash musí niekam ísť.

Jedna vec je povedať, že dnes málokto vlastní akcie ťažobných spoločností. Existuje však kapitál na ich kúpu? Niekto môže totižto namietať, že neexistuje dostatok úspor na nákup týchto titulov, resp. že 1/5 sveta sa dostáva do dôchodkového veku. Ku koncu marca mali len korporácie, ktoré sú súčasťou indexu S&P 500 voľný cash vo výške 1,7 bilióna USD a ďalšie 4 bilióny v krátkodobých investičných nástrojoch. Ukazovateľ M1 v USA je dnes na úrovni cca. 2,2 bilióna USD. A dôchodkové fondy majú približne 31 biliónov USD. Na strane druhej je trhová kapitalizácia hlavných producentov zlata v Severnej Amerike približne 800 mld. USD a hlavných producentov striebra slabých 32 mld. USD. Stačí, aby dali len vyššie spomenuté korporácie 5% ich krátkodobých investícií do tohto sektora a trhová kapitalizácia sa zvýši o 20%, resp. stačí, aby len dôchodkové fondy vložili do sektora o polovicu viac ako dnes investujú (čiže by mali v portfóliu 0,6% týchto aktív) tak, by sektor zaznamenal bol prílev 93 mld. USD. A to sme nespomenuli i ďalšie korporácie, či investičné fondy. A stále majme na pamäti, že situácia na trhoch sa pomaly a isto zhoršuje.

Dôvod č.5.: Fyzické zlato už nemusí byť ľahké zohnať.

Som v priamom kontakte s viacerými predajcami zlata. A niektorí hovoria, že ak nastane panika, je dosť možné, že nebude vôbec možné zohnať zlaté mince, či tehly a to bez ohľadu na ich cenu. Dopyt bude totižto vysoko prevyšovať ponuku a ponuka je dnes jednoznačne obmedzená. A ak budú ľudia presvedčení o tom, že treba vlastniť nejaký drahý kov a ten nebudú môcť zohnať, čo bude ich ďalšia voľba? Akcie ťažobných spoločností.

Dôvod č.6.: Cena zlata má ešte kam stúpať.

Osobne si myslím, že cena zlata bude stúpať a preto som presvedčený, že i cena akcií ťažobných spoločností. Pamätajte, že cena zlata vzrástla v roku 1970 o 2333% a vtedy boli problémy s menovým systémom v porovnaní so súčasťou jedna sladká malina. Nech je to akokoľvek a nech ste sa stretli s rôznymi predikciami cien zlata, jedno je isté. Politické opatrenia, ktorých sme denno-denne svedkami, sú naklonené skôr rastu ceny zlata, ako poklesu.

Dôvod č.7.: Ekonomika USA je na tom veľmi zle. Európska tak isto.

Máme vysokú zadlženosť. Monetárna báza sa stále rozširuje. Dosahujeme veľmi vysoké rozpočtové deficity. Nízke nominálne, resp. záporné reálne úrokové miery. Vyzerá to, že štáty sa nedokážu vysporiadať so svojimi problémami a budú skôr tlačiť nekryté peniaze, ako by mali prijať radikálne a dnes nepopulárne opatrenia. Ako náhle sa  však uchýlia k týmto opatreniam, cena zlata bude stúpať.

Myslím si, že pokiaľ budú ceny zlata a striebra stúpať, pôjdu hore i akcie ťažobných spoločností. A ako som o tom veľmi presvedčený? Práve som kúpil akcie pre moju mamu, ktorá je značne averzná voči riziku.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, podporte a zdieľajte nás prosím na linkovacích službách.

Podľa článku Jeffa Clarka z Casey Research spracoval a voľne preložil Matúš Pošvanc

 

Tagged , , , , , , , , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár