Nezaradené

Kto komu dlhuje ?

Dlh a zadlženosť sú dnes témou číslo jedna. Enormné zadlženie štátov, ale i súkromného sektora je jednou z príčin krízy, ktorá však na nás ešte nedoľahla v plnej miere. Kto vlastne komu dlží v tomto prepojenom a globalizovanom svete? Aká je zahraničná zadlženosť jednotlivých krajín? Koľko si dlžia krajiny, resp. ich obyvatelia navzájom? Prehľad zahraničnej zadlženosti Vám prinášame na základe článku z BBC.

USA

USA má najväčšiu expozíciu dlhu voči Ázii – primárne Číne a Japonsku. Zahraničný dlh USA dosahuje jednoročné HDP krajiny. Druhú najväčšiu expozíciu dlhu má krajina voči krajinám EÚ (primárne dlží Veľkej Británii, Nemecku, Francúzsku, ale i Švajčiarsku. Nominálna výška dlhu je 10,9 bilióna euro, t.j. 10 900 000 000 000 euro; na obyvateľa je to viac ako 35 000 euro. Aj keď je výška dlhu v USA tak vysoká, že dlh nie je možné v princípe splatiť, krajine investori zatiaľ veria. Je to dôsledok minimálne dvoch faktorov: 1) americký dolár je rezervnou menou, 2) zmenšujúci sa počet bezpečných investícií – čím menej dlhopisov krajín je považovaných za safe haven, tým tie, ktoré ostávajú v klube tzv. bezpečných, majú nižšie úroky.

Veľká Británia

Zahraničný dlh UK je vo výške 7,3 bilióna USD, t.j. 7 300 000 000 000 euro; na obyvateľa je to viac ako 117 000 euro. Hlavný komponent dlhu tvorí dlh v bankovom sektore. Výška dlhu však nie je považovaná za veľký problém, pretože UK vlastní rôzne hodnotné aktíva. Krajina dlží hlavne USA, Nemecku, Španielsku, či Francúzsku. Zatiaľ je krajina považovaná za bezpečnú.

Nemecko

Nemecko dlží najviac USA, Francúzsku, Taliansku, Japonsku a Veľkej Británii. A naopak tieto ekonomiky dlžia rovnako Nemecku. Nemecku je však rovnako exponované voči Grécku, čo je jednou z príčin toho, že Nemecku sa neustále snaží túto krajinu pred krachom zachraňovať. Výška dlhu je 4,2 bilióna euro, t.j. 4 200 000 000 000 euro, čo je na jednu osobu viac ako 50 000 euro. V prípade, že bude mať problémy akokoľvek krajina, voči ktorej má Nemecko expozíciu svojho dlhu, dostane sa do problémov i ono.

Francúzsko

Zahraničný dlh krajiny je rovnako ako pri Nemecku približne 4,2 bilióna euro, t.j. 4 200 000 000 000 euro, čo je na jedného obyvateľa viac ako 66 000 euro. Zahraničný dlh tvorí až 235 % HDP krajiny. Najviac dlží krajina Veľkej Británii, USA a Nemecku. Najväčším problémom krajiny je však to, že jej bankový sektor je značne exponovaný voči tým najväčším problémovým krajinám eurozóny.

Španielsko

Krajina, ktorá je čo sa týka pravdepodobnosti krachu niekoho v eurozóne hneď prvá za Gréckom. Najväčšiu expozíciu dlhu má voči Nemecku, Francúzsku, Veľkej Británii, ale i USA. Výška dlhu je slušných 1,9 bilióna euro, teda 1 900 000 000 000 euro, čo je na jedného obyvateľa viac ako 41 000 euro. Výška zahraničného dlhu tvorí až 284 % HDP. Najväčším postrachom Španielska je však Portugalsko, ktoré ak skrachuje, tak dlží Španielsku 65 mld. euro.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Preložil a spracoval podľa originálneho zdroja Matúš Pošvanc

Tagged , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár