Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Koordinovaný útok na drahé kovy

Začiatok týždňa, tak ako sme už boli zvyknutí, bol pokojný. Ceny sa začali hýbať až v utorok a to niektorých potešilo, pretože sa vybrali smerom hore. Avšak už v stredu prišiel výpredaj. Zlato bolo postihnuté viac ako striebro. Štvrtok sme si mierne vydýchli, aby prišiel zničujúci piatok. Zlato zažilo jeden z najväčších denných poklesov od februára 2012, kedy bolo na trh uvedené LTRO2 a žltý kov sa dostal na svoje minimá z júla 2011. Striebro klasicky nasledovalo zlato.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1477 USD, čo bolo o neuveriteľných 105,3 USD menej ako minulý týždeň. Cena striebra rovnako padla o 1,5 USD a je na úrovni 25,85 USD. Pomer ceny zlata a striebra je na úrovni 57,14 (t.j. za gram zlata by ste si kúpili 57,14 gramu striebra; minulý týždeň to bolo 57,85). To znamená, že striebro bolo tento týždeň zasiahnuté výpredajom o niečo menej ako zlato. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) skončil na úrovni 301,38 a rapídne klesol v porovnaní s minulým týždňom. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) ukončil na úrovni 116,37 a rovnako výrazne klesol. Krátke koncentrované pozície veľkých bánk (stávka na pokles ceny) na COMEXe sa mierne znížili pri striebre a mierne navýšili pri zlate. Avšak údaje sú len do utorka. Takže, čo urobil prepad cien z konca týždňa, uvidíme až v správe o týždeň. Dá sa však predpokladať, že veľké banky uzatvorili toľko krátkych pozícií, koľko sa dalo.

Neviem čo dodať viac, oproti tomu, čo som písal minulý týždeň. Situácia je veľmi podobná; jediný rozdiel je v cene drahých kovov. Cenový výpredaj sa spustil až po utorku, takže nevieme, ako veľmi sa koncentrácia na papierovom trhu so zlatom a striebrom zmenila. Počas týždňa sme boli svedkami objavujúcej sa bakwardácie, čo znamenalo, že trh s fyzickým kovom bol výrazne napätý; inak by obchodníci túto príležitosť zárobku pri výmene existujúceho kovu za prísľub dodávky v budúcnosti vymenili. Faktom je, že na zlate ku koncu týždňa bakwardácia zmizla a pri striebre rovnako, avšak omnoho miernejšie ako pri zlate. Vyzerá to tak, že všetka likvidita je v akciových trhoch, ktorých eufóriu mnohí porovnávajú s rokom 2008. Jim Sinclair tvrdí, že sme tento týždeň mali možnosť vidieť veľmi premyslený a koordinovaný atak na drahé kovy; špeciálne na zlato. Počas týždňa sa objavili informácie, že Cyprus predá časť svojich zlatých zásob, Goldman Sachs odporučil klientom staviť na pokles ceny zlata a FED vydal vyhlásenie o možnom pozastavení nákupu vládnych dlhopisov. Silné vyhlásenia v rovnakom čase. Čo môžeme očakávať v krátkodobom horizonte? Všetko. Ceny môžu ísť ešte dole, ale trend sa môže rovnako zvrátiť. Faktom je, že v ekonomike sa nič nezmenilo. Okrem eufórie na akciových trhoch. Preto mať časť portfólia v zlate a striebre je podľa môjho názoru stále zmysluplné a bude tomu tak ešte veľmi dlho.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_15

Zlato:

gold_15

vyvoj_zlato_15

Striebro:

silver_15

vyvoj_striebro_15

Zdroj: upner.com, kitco.com

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Matúš Pošvanc
Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár