Manipulácia cien, Zlato

Konšpirátori asi smútia. Budesbanka plní svoj cieľ v repatriácii zlata.

Veľmi veľa komentátorov a blogerov bude sklamaných. BUBA oznámila, že doviezla minulý rok významný podiel plánovaného zlata do Frankfurtu (216 ton). Dokonca všetko zlato, ktoré chcela doviesť z FEDu.

Konšpirátori smútia

Sklamanie mnohých musí byť na mieste. Tvrdili, že FED žiadne zlato nemá. Nemal teda, čo Nemecku vrátiť. Tvrdenie malo byť podložené tým, že repatriácia prebiehala najprv pomaly. V roku 2013 bola repatriácia len na úrovni 37 ton. Povyk blogosféry bol značne rozsiahly. Rovnako bolo viac než podozrivé, že plán repatriácie bol stanovený až do roku 2020. Veľa hlasov sa ozývalo, že ak by FED zlato mal, tak 300 ton sa dá doviesť veľmi rýchlo. Nuž, konšpirační teoretici by si mali priznať, že to v tomto prípade prehnali.

Hlavne nech je niečo podozrivé. Inak je nuda.

Je inak celkom zábavné, že napr. na zerohedge sa dnes človek dozvie, že „Why this unexpected scramble to repatraite so much gold 3 years ahead of the 2020 stated schedule, remains a mystery.“ Ok! Čiže ešte v roku 2013 to bolo príliš pomaly, teraz je to zas podozrivo príliš rýchlo? Vyzerá to, že nech sa na trhu so zlatom udeje čokoľvek, hlavne nech je to podozrivé! Chýba ešte nejaký hint o manipulácii cien. Jedine, čo nie je podozrivé je, keď cena zlata rastie. Cena sa raz poddá, ale nie kvôli povykom konšpiračných teorií. Bude za tým vyšší dopyt, ktorý dnes len nie je taký silný.

A je samozrejme dosť možné, že konšpirátori teraz začnú básniť o tom, že BUBA klame. Alebo o tom, že elity museli stlačiť cenu zlata dole, aby nakúpili a mohli vrátiť zlato Nemecku. Uvidíme, kam sa príbeh „vyvinie“.

Ako píšem vo svojej knihe Mrcha zlato. To, čo je dôležité sledovať v tomto prípade je určitá vzájomná nedôvera centrálnych bánk navzájom. BUBA nemala oficiálne nejaký zásadný dôvod pre repatriáciu a presuny zlata. BUBA bola zároveň nasledovaná Holandskou centrálnou bankou. Tieto presuny sa dejú vtedy, ak je medzi centrálnymi bankami nedôvera a nedôvera voči monetárnemu systému. Zlato je totiž na konci dňa kotva aj pre politické elity.

Tagged

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →