Inflácia, Striebro, Zlato

Každý bude chcieť zlato doma.

Minulý týždeň to bolo Nemecko, ktoré oznámilo, že chce časť svojich zlatých rezerv previesť späť do krajiny z USA a Francúzska. Myslím, že to bola dosť zásadná správa. Faktom však ostáva, že presun zlata neznamená, že budeme mať stabilnú menovú politiku, či euro kryté zlatom, či že by nebodaj nemohla byť Bundesbanka aktívna v intervenciách na trhu so zlatom. Vyzerá to však, že v najbližšej budúcnosti budeme svedkami podobných aktivít aj iných krajín. Je dosť možné, že ďalším v rade bude Švajčiarsko. Tam sa celkom darí minuloročnej iniciatíve, ktorá požaduje doviesť všetko zlato zo zahraničia domov do krajiny. Iniciatíva začala ako výzva štyroch členov parlamentu a v týchto dňoch vyzbierala už 90 000 podpisov. Ako náhle iniciatíva dosiahne 100 000 podpisov, bude musieť parlament vyhlásiť o tejto téme referendum. Tamojšia centrálna banka nechce zverejniť, kde zlato drží a aký pomer zlatých rezerv je mimo krajiny. A nie sú to len Švajčiari, ktorí sa boja o svoje zlato.  Štátny azerbajdžanský ropný fond (SOFAZ) už premiestnil prvú tonu svojho zlata, ktoré doteraz držal v trezoroch JP Morgan v Londýne, do trezorov Centrálnej banky v Baku.

Hedžový  fond Pacific Group plánuje investovať tretinu svojich aktív do zlata, čo znamená, že nakúpi zlato za 35 miliónov USD. Predstavitelia fondu veria, že cena zlata sa bude hýbať smerom hore vzhľadom na to, že viaceré krajiny oznámili, že ich menová politika bude pro-inflačná. Fond tvrdí, že dnes sa podľa jeho internej analýzy obchodujú papierové kontrakty na COMEXe, ktoré 100 násobne presahujú zásoby zlata, ktoré je možné dnes ešte vyťažiť. Dopyt po fyzických kovoch je na vzostupe. Dokazuje to ostatná správa, ktorá poukazuje na nákup striebra bankou HSBC v hodnote 876 miliónov USD od poľského producenta striebra KGHM, ktorá je jednou za najväčších banských spoločností na svete, kde sa ťaží striebro.

Ruská centrálna banka sa rozhodla naďalej dopĺňať svoje zlaté rezervy. Tie sa zvýšili za ostatných 6 rokov až 5-násobne, kedy banka dokúpila 800 ton zlata. Rusi plánujú mať svoje zlaté rezervy minimálne na úrovni 10 % svojich všetkých zahraničných rezerv.

Asi poznáte Rona Paula, že? Je to, bývalý kongresman z USA, ktorý je známy svojím negatívnym postojom k centrálnej banke FED, tlačeniu peňazí, monetizácii amerického dlhu, či svojou iniciatívou auditu zlata, ktoré vlastní centrálna banka. Minulý týždeň odhalil, na čo má vsadené on. 21% svojich aktív drží v nehnuteľnostiach, 14% drží v hotovosti. Čo je však zaujímavé je fakt, že až 64 % svojho investičného portfólia má investovaného v akciách ťažobných spoločností zaoberajúcich sa ťažbou zlata a striebra; medzi inými drží dlhú pozíciu (stávka na rast ceny) na Barrick Gold, Goldcorp, Newmont Mining, či Silver Wheaton.

marc_faberSvetoznámy investičný guru Marc Faber, ktorý je zas známy svojím prenikavým smiechom a humornými poznámkami o súčasnej kríze, odvrkol profesorovi Yaelskej Univerzity Robertovi Shillerovi na otázku okolo investovania do zlata nasledovne: „som pripravený sa s vami staviť. Vy si budete držať vaše doláre a ja svoje zlato. Uvidíme, čoho hodnota sa priblíži nule.“

Indii sa používa zlato ako ochrana voči inflácii, čo však spôsobilo rekordný nárast deficitu bežného účtu krajiny, ktorý dosiahol až 5,4% HDP. Vláda sa preto rozhodla uvaliť na dovoz zlata a platiny dodatočnú daň vo výške 4% a minulý týždeň oznámila, že ju zvyšuje o ďalšie 2 percentá. To môže mať negatívny dopad na dopyt po zlate z tejto krajiny, ktorá patrí medzi druhého najväčšieho importéra zlata na svete.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte  a zdieľajte ho na linkovacích službách.
Matúš Pošvanc
Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár