Nezaradené

Katastrofa verejných financií USA

O problémoch USA a amerického doláru, ktorý je rezervnou svetovou menou, píšeme pravidelne. Tento krát prinášame hneď 3 infografiky naraz, ktoré hovoria o tom, ako veľmi zle sú na tom USA.

Prvá infografika poukazuje na to, aké sú príjmy federálnej vlády USA. V roku 2011 boli na úrovni 2,3 bilióna USD, čo bolo 15,4% HDP. Zaujímavým je prepad príjmov z daní z príjmov v roku 2011 oproti roku 2009 (payroll taxes), ktorý pravdepodobne odzrkadľuje nižšiu mieru zamestnanosti v krajine ako aj pomaly klesajúci pomer celkovej pracovnej sily voči dôchodcom  a poberateľom sociálnych dávok. A aj keď sú príjmy v roku 2011 skoro raz také ako boli pred 20-timi rokmi, výdavky sa s 5 násobili.

Celá infografika.

Ďalšia infografika sú mandatórne výdavky USA, ktoré sú tvorené výdavkami na zdravotnú starostlivosť (Medicare, Medicaid), sociálnu starostlivosť (Social Security), podporu zabezpečenia príjmov (podpora v nezamestnanosti, prídavky na deti a pod.) a podporu veteránov. Milí priatelia 2 bilióny USD, čo je 87 % všetkých príjmov a zároveň tieto (LEN) mandatórne výdavky sú 13 % k celému HDP. Neuveriteľné!

Posledná infografika zobrazuje nemandatórne výdavky. Tie tvoria 1,3 bilióna USD, pričom obrana „zožerie“ väčšinu výdavkov (699 mld.). Zaujímavosťou je, že do infografiky zabudli pridať splátky dlhu vo výške 454 mld. USD. Táto informácia sa inak nachádza (pre kontrolu kliknite sem a zväčšite si nižšie uvedený obrázok) úplne v pravo dole malými písmenami – Net interest not included. Pre porovnanie je splátka dlhu približne rovnaká ako ročné HDP Saudskej Arábie, alebo HDP 82 najmenších krajín sveta.

Naozaj si niekto stále myslí, že v USA je kapitalizmus? A myslíte si, že sa tento dlh dá naozaj splatiť?

Via Simon Black

Spracoval Matúš Pošvanc, Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom.

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár