Zlato

John Hathaway – zlato už dosiahlo dno

John Hathaway je jedným z najúspešnejších inštitucionálnych investorov v oblasti drahých kovov. Pôsobí v Tocqueville Asset Management’s. Hovorí o aktuálnej korekcii cien drahých kovov a myslí si, že sme už dosiahli pomaly cenové dno. Pozrite si celý rozhovor:

Rozhovor vedie Louis James, Editor, International Speculator. Rozhovor bol zverejnený na stránke Casey Research.

Spracovanie rozhovoru:

Hathaway si myslí, že sa nachádzame na konci korekčnej fázy pri cenách drahých kovov, ktorá vyplývala z vrcholu, ktorý sme zažívali minulé leto. Rast bol vtedy trošku prepečený. Boli sme svedkami zníženia ratingu USA a hyperinflačných nálad. V súčasnosti sa nachádzame na konci tejto korekčnej fázy a nebude prekvapený ak zlato opätovne dosiahne úrovne 1900 USD/unca a prekoná hranicu 2000 USD. Celá hystéria bola spojená s politikou FED-u a jeho nástrojov kvantitatívneho uvoľňovania (QE). Keď Ben Bernanke oznámil 29.2.2012, že s QE nateraz FED končí bol Hathaway prekvapený, že zlato nedosiahlo spodnú hranicu už vtedy. Do konca roka sa ustálilo na hranici okolo 1600 USD/unca, ale nešlo na svoju spodnú hranicu, pričom nevylučuje ďalšie kolo QE.

Na čo však upozorňuje, že zlato rástlo dávno predtým, ako sme o QE niečo počuli. A aké správy to mohli byť, ktoré hnali zlato hore? A čo by mohlo byť  novým titulkom, ktorý bude ťahať zlato hore? Pre neho sú to nákupy dlhu USA, ktoré realizuje FED, ktorý kúpil minulý rok okolo 61% nového dlhu USA.

Hathaway ďalej hovorí, že zahraniční investori, ktorí kupovali vládny dlh USA sa pomaly sťahujú a ak ho nebude kupovať ani FED, ktorý to zatiaľ deklaroval, znamená to zvýšenie úrokových sadzieb. Tie by museli narásť tak na 4-5% kvôli inflácií. Ak si to zrátate USA je z tohto hľadiska v pasci. Zvýšenie sadzieb by totižto znamenalo dodatočné náklady na obsluhu dlhu.

Aj keď Hathaway vidí určité zotavovanie sa – predsa len je situácia o niečo lepšia ako bola pred rokom/dvoma, ale minimálne ju nepovažuje za udržateľnú, resp. veľmi chabú. Druhý signál, ktorý vidí, je inflácia. Tá ja na omnoho vyššej úrovni ako je jej oficiálna miera. V službách hovorí Hathaway je okolo 10% a produkty rastú o 5%. Takže toto sú dve základné indície. A ak k tomu prirátate 1,5 bilióna USD v dodatočnej likvidite na trhu, tak tu máte naozaj potenciálny hyperinflačný scenár.  Preto si myslí, že rast ceny zlata je len otázkou času.

Následne sa rozhovor zameriava na tých, ktorí predpokladajú ďalšie oslabovanie ceny zlata. Veľa ľudí hovorí, že „Sell in May and go away“ (Predaj v Máji a odíď). Hathaway hovorí, že nie je obchodník. Teda v tom zmysle rýchleho obchodovania. Je dlhodobý investor a sám bol minulý rok prekvapený ako veľmi zlato narástlo a nepovažoval to za udržateľný rast. Ale teraz získal určitý kapitál, ktorý investuje. A prečo je presvedčený, že je ideálny čas. Kvôli trhovému sentimentu. Čísla ukazujúce trhový sentiment sú veľmi negatívne. Takže sentiment je nastavený na veľký rast. nestaví samozrejme na to svoju reputáciu, ale ako dlhodobý pozorovateľ trhu to dnes takto vidí.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom.

Spracoval Matúš Pošvanc

 

 

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár