Nezaradené

Japonská čierna labuť

Japonsko je úžasná krajina. Avšak dnes sa môže stať presne tou ekonomikou, ktorá spustí celosvetový finančný chaos. Áno. Nie Grécko, ktorého ekonomika je na úrovni väčšieho mesta v USA, ale Japonsko.

Poviete si prečo práve Japonsko? Veď je to krajina, ktorá má veľmi silné priemyselne založené hospodárstvo, je exportnou krajinou, ktorá zároveň dodáva na trhy reálne statky, ktoré boli / sú dopytované.

Pozor! Situácia v krajine sa za ostatné obdobie výrazne zmenila. Po prvé. Pred rokom aj štyrmi mesiacmi zasiahlo krajinu veľmi veľké zemetrasenie s následným tsunami. To vyradilo z prevádzky skoro 30% všetkých energetických zdrojov krajiny, ktorej produkcia je na energii závislá a výrazným spôsobom zasiahla do jej obchodnej bilancie. Japonsko musí tak po prvý krát viac dovážať ako vyvážať; samozrejme energiu.

Môže sa teda Japonsko stať čiernou labuťou finančného sveta? Odpoveď je áno. A môže sa to stať hneď niekoľkými spôsobmi: energetické problémy, vysoký rozpočtový deficit, pričom rozdiel medzi príjmami a výdavkami rozpočtu je viac ako 56%, recesia v Japonsku, devalváciu japonskej meny, vysoký dlh.

Japonsko je napr. jednou z najviac zadlžených krajín sveta. Vládny dlh krajiny sa v tomto roku pravdepodobne vyšplhá na úroveň neuveriteľných 240% HDP a celkový dlh krajiny (vládny, korporátny, dlh domácností, dlh finančných inštitúcií) je viac ako 500 % HDP. Investori krajine zatiaľ veria. Budú však naďalej?

Uvidíme, pretože dlh krajiny sa reálne nedá splatiť. Pre toto silné tvrdenie existuje viacero dôvodov. Ale jeden z nich je veľmi dôležitý. Teda okrem toho, že v kontexte jednoduchej logiky sa nedá jednoducho splatiť dlh vo výške 240 % HDP, pričom nominálna výška HDP je približne 4 497 biliónov dolárov a ešte v krajine, ktorá je zásadne závislá na výdavkoch verejného sektora.

Tým hlavným dôvodom je starnutie populácie. Ak si zároveň zoberieme, že Japonsko ako také, je značne kultúrne, sociálne a jazykovo uzavretou krajinou, tak i prílev nových obyvateľov je otázny. Starnutie obyvateľstva sa teda nevyhnutne musí prejaviť na vyšších nárokoch na verejné výdavky a zároveň na menšom počte pracujúcich, čo znižuje výkonnosť ekonomiky. O tom, ako starne Japonská populácia hovorí nasledovný graf:

Na grafe môžeme vidieť, ako sa čoraz viac Japoncov dostáva do veku nad 65 rokov a zároveň ako rastie dlh Japonska na obyvateľa, z ktorých veľká časť už nepracuje pretože je na dôchodku. Starnutie populácie má zároveň aj dopad na spotrebné správanie sa obyvateľstva, pretože starší Japonci, podľa prieskumu realizovaného spoločnosťou McKinsey v roku 2011, omnoho menej nakupujú či už alkohol, oblečenie, knihy, i elektroniku.

Podľa portálu zerohedge.com je Japonsko zároveň veľmi dobrou lekciou pre Čínu. Tá je rovnako ako Japonsko exportnou krajinou a vzhľadom na svoju politiku jedného dieťaťa bude mať o niekoľko rokov zásadný demografický problém. Už dnes je totižto až 10% populácie vo veku nad 65 rokov, rovnako ako bolo Japonsko v roku 1985.

Ak chcete vedieť viac o Japonsku a jeho problémoch, pozrite si trošku dlhší, ale veľmi poučný rozhovor o Japonsku medzi Maxom Keiserom s Chrisom Martensonom, v ktorom Martenson hodnotí ostatné dianie v Japonsku:

http://www.youtube.com/watch?v=f2Rt814fGsw

Ak keď je dnes Japonsko stále považované za safe haven vzhľadom na svoj priemyselný potenciál, tak v najbližšom období to nemusí platiť. Pre akéhokoľvek investora do japonských bondov alebo japonskej meny sa stačí totižto zamyslieť nad realitou. A ako náhle to investori urobia, Japonsko skrachuje. A domino sa spustí.

Upner je na Facebooku. Staňte sa fanúšikom. Ak sa Vám článok páčil, pomôžte nám. Podporte a zdieľajte ho na linkovacích službách.

Spracoval Matúš Pošvanc

Tagged , , , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár