Islamský štát začal raziť mince

Podľa niektorých sýrskych zdrojov začal Islmince_isilamský štát raziť vlastné mince, ako reakciu na to, že sa chce „oslobodiť od satanistického globálneho obchodného systému“. Mena bola založená na historickom príklade Uthmanovej ríše, kedy v rámci nej fungovali dva zlaté, tri strieborné a dva medené druhy mincí. Paradoxne práve zlato dáva pravdepodobne týmto extrémistom možnosť obchodovania so „zhnitým“ západom. ISIL totižto obchoduje na čiernom trhu s ropou a podľa niektorých zdrojov ju predáva cez Turecko. Ideálna príležitosť pre politické elity obviniť zlato z prania špinavých peňazí. Divné, že ISIL ešte nenapadlo používať niektoré naozaj anonymné druhy kryptomien (a nemyslím tým bitcoin, pre správnosť informácie).

To, o čom sa zatiaľ len špekulovalo, bolo prvýkrát oficiálne potvrdené. Hovorím tu o tom, že Čína má ambíciu do konca roku vytvoriť zlatý fix denominovaný v ich mene rembindi. Fixácia má byť komplementárnym systémom k londýnskemu fixu a má byť spustená do konca tohto roku. Čína tak potvrdzuje, že má ambíciu byť číslom jedna na trhu so zlatom. Od začiatku tohto týždňa rovnako spolupracuje na fixácii cien v Londýne i Bank of China, ktorá bola schválená radou LMBA s ďalšími dvoma novými členmi Morgan Stanley a Standard Chartered.

K zvýšeniu transparentnosti trhu so zlatom prispeje i oznámenie LMBA o tom, že bude pravidelne reportovať diania na tzv. OTC trhu. Londýn vykoná transakcie na tomto trhu v hodnote cca. 5 biliónov dolárov ročne. OTC trh je trhom, na ktorom obchodujú priamo obchodníci s fyzickým zlatom a ktorý tvorí určitý protipól obchodovania so zlatými futures kontraktmi. Viac zásadných zaujímavostí sa na zlate tento týždeň nestalo.

No a nakoniec si pozrite Marca Fabera, ktorý varuje pred systematickým rizikom a odporúča kupovať zlato a striebro a akcie ťažobných spoločností. Na konci sa svojim klasickým spôsobom chechtá, tak si to nenechajte ujsť.

https://youtu.be/pUl1QW2zjQs

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať, ale aj nimi priamo platiť.

Pridaj komentár