Prehľad týždňa, Striebro, Zlato

Investori opäť našli drahé kovy

Ceny

Zlato sa začiatkom týždňa motalo okolo hranice 1230 USD a to až do stredy. Na striebre bol podobný scenár, avšak v stredu koketovalo striebro s cenami okolo 17,2 USD. Zlato výrazne poskočilo vo štvrtok, kedy sa prehuplo 1260 USD, čo bola cena, ktorú sme na trhu už dávno nevideli, v princípe štyri a pol mesiaca, kedy sa na týchto hraniciach obchodovalo začiatkom septembra 2014. Striebro sa nakoniec hýbalo okolo 17 USD. V piatok opätovne drahé kovy posilnili.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1280,3 USD, čo bolo o 56,9 USD viac ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na úrovni 17,78 USD, čo bolo o 1,26 USD viac ako minulý týždeň. Pomer ceny zlata a striebra bol úrovni 72,01 čo znamená, že tento týždeň sa darilo výrazne viac striebru, ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 200,87. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 79,52.

Trhy

Za hlavným posunom ceny zlata môžeme vidieť prekvapivé rozhodnutie Švajčiarskej národnej banky o upustení od fixácie kurzu voči euro na úrovni 1,2 eura. Na trhu to spôsobilo paniku a investori sa vzhľadom na volatilitu na trhu uchyľovali k tradičnému ochrannému inštrumentu – zlatu. Avšak tomu, že by sa mal výrazne zmeniť trend zatiaľ nič nenasvedčuje. V prípade, ak by bola napr. rastúca cena kovu a zaznamenali by sme zároveň negatívnu GOFO úrokovú mieru na londýnskom trhu s fyzickým zlatom, ktorá by ešte k tomu klesala, mohli by sme špekulovať o zásadnom zmene trendu. GOFO je však pri súčasných cenových hladinách pozitívna; to znamená, že na trhu s fyzickým zlatom nie je žiaden stres. Preto môžeme pokojne prehlásiť, že zatiaľ sú to len špekulatívne pohyby s cenou žltého kovu, resp., že to je zatiaľ krátkodobá reakcia na švajčiarsky frank. Uvidíme, čo nám udalosti ešte prinesú a ako toto rozhodnutie ovplyvní finančné trhy. Zlato tak zažilo svoj najlepší deň za ostatných 10 týždňov. Čo sa týka striebra, tak tam primárny rast ceny deň pred oznámením SNB o zmene politiky, naznačuje len špekulatívne cenové pohyby.

Predikcia

Rovnako bude zaujímavé sledovať drahé kovy budúci týždeň, keď by mala ECB oznámiť, akú politiku zvolí na podporu eurozóny a ekonomiky únie. Trhy očakávajú zmenu politiky – nejakú formu QE – i vzhľadom na to, že sa strašiak politikov a finančníkov – deflácia – v eurozóne za mesiac december potvrdila, dokonca bola v deflácií mínus 0,1 % aj celá únia. A zároveň OMT mechanizmus ECB prešiel cez súdy, aj keď s určitými podmienkami.

Máte záujem o nákup drahých kovov? Do drahých kovov môžete investovať ale aj nimi priamo platiť.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

1_ceny_03_15

silver_03_15 gold_03_15

Zdroj: upner.com, kitco.com

Tagged , ,

About matus.posvanc

Trhu so zlatom a striebrom sa venujem od roku 2011. Prešiel som rôznymi fázami a pohľadmi na problematiku. "Trh je manipulovaný. To je jasné!" Inak by cena zlata predsa nešla dole. "Zlato na úrovni 100 tis. USD? Žiaden problém." Najneskôr do pár rokov. "Futures trh je najväčšie zlo a tzv. papierové zlato je nutné zakázať". Nuž, po dlhom štúdiu tejto problematiky, som hlúposti a táraniny opustil. Ostalo to, čo považujem za podstatné. Význam zlata je veľký. Avšak bez pochopenia trhu okolo neho, sa sám od seba znovu neobjaví. Kúpiť zlato ako časť svojho portfólia má zmysel. Snažiť sa na zlate zbohatnúť? To je iný príbeh. Jednu jeho časť nájdete na mojom blogu.
View all posts by matus.posvanc →

Pridaj komentár